Profesör Doktor Tanju ÇELİK

İzmir’in Bergama ilçesinde 1972 yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bergama’da tamamladı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde araştırma görevlisi oldu. Çalışmalarını bu hastanede devam ettiren Dr. Tanju Çelik yönetim kadrosunda görev alarak Başhekim Yardımcılığı görevini 2003-2005 yılları arasında üstlendi. 

2005 yılında doğduğu yer olan Bergama Dr. Faruk İlker Devlet Hastanesi’ne tayin oldu. Bergama Devlet Hastanesi`nde 5 yıl görev yaptı. Bu dönemde Bergama Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığı gibi sosyal projelerde yer aldı. 

Aralık 2009 yılında Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor unvanıyla göreve başladı. Üniversite bünyesinde Senato üyeliği ve Başhekim Yardımcılığı gibi idari görevlerde bulundu. 

Ağustos 2012 yılında yeniden İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktor olarak görev alıp 2013 yılında başasistanlık sınavını kazanarak Başasistan oldu.

Hakan Fidan Saygılı’ya desteğe geliyor Hakan Fidan Saygılı’ya desteğe geliyor

Akademik çalışmalara devam ederek 2016 yılında Doçent doktor unvanını aldı. 

Eğitim görevlisi olarak 2017 yılında çalıştığı İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim oldu. Temmuz 2020’ye kadar Başhekimlik görevini yürüttü. Bu dönem içerisinde ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alarak İzmir Dr. Behçet Uz çocuk hastalıkları kongreleri düzenledi. Hastanemizi ve şehrimizi bu kongrelerde temsil etti. Uluslararası niteliklere sahip İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Dergisi’nin editörlüğünü yaparak ülkemizin uluslararası temsiliyetine katkıda bulundu.

Dr. Tanju ÇELİK, Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi olup 2023 yılında Profesör unvanını aldı. Doçentlik ve profesörlük dönemlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli projelerinde ve komisyonlarında yer aldı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine yapılmış ulusal ve uluslararası alanda yüzlerce poster, proje ve sözlü bildirimleri bulunmaktadır. 

Bu bilgi birikimimi ülkemizin geleceğine katkı olarak sunmak istiyorum. Sosyal kişiliğim ve özgüvenimin iyi düzeyde olduğunu düşündüğüm için siyasal hayatın hep içinde olmayı ülkemize hizmet etmeyi istemişimdir. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarımda gençliğimin geçmesiyle Anadolu kültürünü yaşadım. Hatay’da yardımcı doçent olarak yaklaşık 3 yıl yaşadım. Akdeniz kültürünü yaşadım. Suriye ile ülkemizin yaşadığı göç problemleri nedeniyle 2011-12 yıllarında Hatay2da bulundum. Kilis’te geçici görev aldım.

Ülke siyaseti hakkında iyi bir dinleyici ve iyi bir okur olduğuma inandığım için 7 Haziran 2015 seçimlerinde İzmir 2. Bölge Ak Parti Milletvekili aday adayı oldum. Aday listesinde yer almadım.

Milli Pediatri Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği gibi bilimsel derneklere üyeliğim vardır. 

İzmir Milli Pediatri Başkan Yardımcılığı dahil olmak üzere bilimsel çalışmalarda önemli görevler üstlendim.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldum. Aday listesinde yer almadım. 

Kendimi tarif edecek olursam;

Mart 1999’dan bugüne yaklaşık 24 yıldır İzmir merkezde Alsancak’ta hekimlik yapmaktayım. Bakırçay bölgesinde tanınmış, kişiliğine ve hekimliğine itibar edilen birisi olduğumu düşünüyorum. Bergama’da 5 yıl serbest muayene hekimi ve özel merkez hekimliği yaptım. Sosyal, ikna kabiliyeti yüksek, projeler geliştirebilen, siyasi okur yazarlığı iyi birey olduğumu düşünüyorum. Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa bölgesinde akrabalık bağları olan birisiyim. Bu bölgede tanınırlığı yüksek bir kişiyim.

Evli ve iki çocuk babasıyım. 

Halen İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profesörü olarak görev yapmaktayım.

Editör: HABER MERKEZİ