Keçiören Belediyesi Kent Konseyi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Keçiören Müftülüğü tarafından ‘Topluma Katkı Faaliyetleri’ kapsamında Keçiören Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda düzenlenen eğitim programında ‘kanserden korunma’ konusu ele alındı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazan Karahan tarafından verilen eğitimde birçok kanser türünde olduğu gibi kadınlarda görülen kanser türlerinde de erken tanının önemine değinildi. Ayrıca kanser oluşmadan önce lezyonların tespiti ve düzenli muayene ile doktor önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altı çizildi. Kadınlar da eğitim süresince konuya ilişkin merak ettikleri soruları sorarak yanıtlarını alma fırsatı buldu.

Eğitim toplantısında kadınlarla buluşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Kanser hastalığına karşı düzenlenen eğitimler, sempozyumlar, paneller ve konferanslar oldukça önemli. Bu hastalıkla ilgili genellikle, ‘Kanser olmaktan korkma, geç kalmaktan kork’ şeklinde yazılar görürüz. Esasında kanser, erken teşhis ile tespit edildiğinde tedavisi mümkün olan bir hastalık. Pazarda alışveriş yapmaya nasıl ki zaman ayırıyorsak sağlığımıza da zaman ayırmalıyız. Aynı zamanda stresten uzak durmalı egzersizlerimizi de aksatmadan yapmalıyız. Sağlıklı toplumun temelinde sporun yattığını da unutmamalıyız.” dedi.

Editör: Şule Yaman