CHP’li Önal, “5 yıllık siyasi milletvekilliği hayatımda saptadığım sorunların tamamını çözmeye geliyoruz. 15 Mayıs sabahı başlayacağız, aciliyeti olan konulardan başlayarak Kırıkkale’nin tüm sorunlarını çözeceğiz.” dedi.

Kanal Siyaset canlı yayınına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, soruları yanıtladı. 

“İktidardaki bir Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar milletvekili olmak istiyorum. Bence Kırıkkale buna hazır!” diyen Önal, şu ifadeleri kullandı: 

Ocak ayında asgari ücret ve emekli maaşına zam geldi. En düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira oldu, asgari ücret biraz daha üzerinde. Aradan 2 ay geçti, iki ayda yeniden emekli maaşına zam geldi. Neden? Hayat pahalılığı yüzünden, enflasyon yüzünden yani hükümetin Ocak’ta yaptığı zam sadece iki ay dayanabildi. İki ayın sonunda iktidarın verdiği zammın hiçbir karşılığının olmadığı görüldü.

Şimdi yeniden bir zam daha verdiler. Bir zam yapıldı ama bu zam yetersiz. Hayır mübarek aya girdik. Cenabı Allah tüm herkesin tuttuğu oruçları kabul etsin. Ramazan pidesi kaç para, bir ekmek kaç para oldu. Bir kilo kıyma 250 lira, bir kilo kuşbaşı et 300 liraya dayanmış.

Ben dün sokaktaydım, bir seçmenimiz yaklaştı ve bana şunu söyledi, Ahmet bey dedi yarın hayır mübarek ay başlıyor. Ben 50 liralık kıyma aldım evime dedi. Çocuklarım var, ailem var onlara yemek yapmak, onlara ekmek vermek zorundayım ama dört kişilik bir aileye bir kilo kıyma ya da bir kilo kuşbaşı et alamıyoruz dedi. Türkiye gerçeği bu.

Siz enflasyonu dizginlemeden, hayat pahalılığını dizginlemeden, ekonomik krizi ortadan kaldırıcı önlem almadan sadece çalışan ve emekliye zam yaparak bu enkazı kaldıramazsınız. En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira oldu yetmez. Asgari ücret taban ücretin 8 bin liranın üzerinde olduğu bir Türkiye’de, zamma rağmen insanlar asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor. Bu zam da en fazla buradan söylüyorum 15 gün dayanır. 15 gün içerisinde temel gıda maddelerinden akaryakıt fiyatlarına kadar birçok kalemde yapılacak zam var. Zaten vatandaşımızın cebine girmeden bu zammı çoktan almış durumda.

Hayat pahalılığı her gün artıyor. Bakın marketlere markette çalışan arkadaşlarımız her gün etiket değiştiriyorlar ben şahit oluyorum. Dünkü etiketi bugün kaldırıyor yeni etiket, yarın tekrar değiştiriyorlar. Ekonominin bu kadar tepetaklak gittiği bir dönemde bence asgari ücret her ay değerlendirilmeli. Neden bakın asgari ücrete Ocak’ta verdiğin zam sadece iki ay dayandı. Bu verdiğin zam 15 gün dayanamaz. Yetmez. Ekonomi rayından çıktı bakın çok net söylüyorum Merkez Bankası sabaha kadar çalışıyor. Sadece para basarak enflasyonu artırırsınız. Enflasyonu çözmek yerine karşılığı olmayan para basıyorlar. O da hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk olarak dönüyor.

Dolayısıyla Türkiye’nin yeniden ekonomik anlamda rayına oturması için her şeyden önce liyakatli insanların oraya gelmesi lazım. Gerçekten ekonomiyi bilen kişiler ekonominin başında olmalı.

Editör: HABER MERKEZİ