Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’nın Yakaçiftlik Mahallesi’nde Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kurulması için bir çalışma başlattı. Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde mülkiyeti Elmalı Belediyesi’ne ait 13 bin 800 metrekare alan 10 yıllığına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’ne kurulacak Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk işbirliği protokolü imzalamak için bir araya geldi. 

ÜRETİME VE KADIN İSTİHDAMINA KATKI 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın ilçelerinde istihdamı arttırmak ve tüketiciye sağlıklı yumurtanın ulaştırılması için projenin önemine değinerek, “13 bin 800 metrekare alan içerisine kurulacak tesiste tek katlı 1000’er tavuk kapasiteli 2 adet kümes inşa edilecek. Tavukların 4500 metrekare alan içerisinde gezinme alanı olacak. Unuttuğumuz köy yumurtası lezzetini sofralarımıza taşıyacağız. Projenin yaklaşık maliyeti 4 milyon TL. Bu alan içerisinde tavukların yemlerini de kendimiz üreteceğiz. Bu projemiz tamamlandığında yoğun bir talep olacaktır. İlerleyen zamanlarda diğer ilçelerimizde de bu projeyi geliştireceğiz. Projemiz bölge halkının üretime katkısı ve istihdamına da katkı sağlayacaktır” dedi. 

PROJE İÇİN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR ETTİ

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk de Elmalı Belediyesi’ne ait 13 bin 800 metrekare yeri proje için verdiklerini belirterek, “İlk etapta projede 2 bin adet gezen tavuk yumurta üretecek. İlerleyen süreçlerde tavuk sayısı artacaktır. Köyümüze ve kadınlarımıza gelir kapısı olacak. Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği örnek bir proje olacaktır. Bu projenin ilçemize kazandırılması için emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ederim” diye konuştu. 

BÖLGE HALKI ÇOK MEMNUN

Yakaçiftlik Mahalle Muhtarı Volkan Aktaş ise mahallelerine böyle bir proje kazandırılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını, mahallenin kalkınması ve kadınlara iş alanı olması noktasında örnek bir proje olduğunu kaydetti. 

Projede yer alacak kadınlardan Emine Altay ise “Kadın istihdamına yönelik böyle güzel bir projeyi mahallemize kazandırmasından dolayı Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Kadınların çalışma hayatına geçebileceği ve başarılı olabileceği bir proje. Bölge halkı olarak bu projeden çok memnunuz” diye konuştu. 

İLK ETAPTA 2 BİN TAVUK YUMURTA ÜRETECEK

Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’ne kurulacak Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kapsamında tek katlı, 1000’er tavuk kapasiteli 2 adet kümes inşa edilecek. Kümeslerin her biri 290’ar metrekare olacak şekilde toplam 580 metrekare kapalı kümes alanı bulunacak. İki kümes arasında 120 metrekare depo alanları planlandı. Arazinin kalan alanı yem bitkisi ekimi için kullanılacak. Çiftlik girişinde peyzaj amaçlı 1200 metrekare yeşil alan, 700 metrekare sert zemin bulunacak. 

SERTİFİLARI BAŞKAN BÖCEK VERDİ 

Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği’nde Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ATAK-S tavuk ırkı kullanılarak yerli hibrit kullanımı desteklenecek

Editör: HABER MERKEZİ