ASKİ Genel Müdürlüğü, eski yönetimler tarafından altyapının ihmal edilmesi nedeniyle Başkent’te zaman zaman yaşanan ve ne yazık ki can ve mal kayıpları ile sonuçlanabilen sel manzaralarını tarihin derinliklerine gömmek için çalışmalarını arttırdı. ASKİ, tıkanan yağmur ızgaralarının yol açtığı sel ve su taşkınlarını önlemek için bir program dâhilinde ilerleyen kapsamlı bir temizlik operasyonunu devreye soktu.

     Konu hakkında açıklamalarda bulunan ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, son 2 ayda 74 bin 877 ızgaranın, 871 sel kapanının ve 65 altgeçidin temizlendiğini açıkladı.

“HEDEF DOLULUKTAN KAYNAKLANAN TAŞKINLARI TAMAMEN ÖNLEMEK”

     ASKİ’nin düzenli bir program ve plan dâhilinde temizlik çalışmasını sürdürerek artık ızgaralarda doluluktan kaynaklanan taşkınları tamamen önleme hedefini önüne koyduğunu vurgulayan Akçay, şöyle konuştu:

“Izgara temizliği ile ilgili olarak idari nedenlerden kaynaklanan sorunlarla fiziki nedenlerden kaynaklanan sorunları birbirinden ayırt ederek bir çalışma yapıyoruz.  Burada amacımız özellikle doluluktan yani temizlenmemiş olmaktan kaynaklanan rögar taşkınlarını ve su baskınlarını engellemek. Bunu yapabilmek için de düzenli şekilde her ay mevcut rögar ve ızgaralarımızın yüzde 25 civarını temizleyeceğiz. Ayrıca farklı zemin ve eğimlerde farklı tasarımları olan ızgaralar kullanacağız. İlçe belediyelerinin de asfaltlama yaparken ızgaraların üzerini kapatmamaları ve kot farkı yaratmama hususları da altyapının verimli çalışmasında en önemli unsurlardan birisi olarak öne çıkıyor.”

Bergama'da CHP'nin Adayı Tanju Çelik Oldu. Bergama'da CHP'nin Adayı Tanju Çelik Oldu.

     Akçay, ayrıca atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu hatlarının zamanla kum, çakıl, yağ gibi çökelmiş malzeme birikimi ile dolarak çalışamaz duruma geldiğine dikkati çekerek, vatandaşları ızgaraları tıkayabilecek malzemeleri ızgaralara atmamaları konusunda uyardı.

    ASKİ, Ankara’nın 25 ilçesinin tamamında gerçekleştirilen rutin temizlik, bakım ve onarım çalışmaları ile Başkent’i sağanak yağışa hazır hale getirmek için var gücüyle çalışıyor. Çalışmalarda ekonomik ömrünü tamamlayan ızgaralar ise yenileriyle değiştiriliyor. Tıkalı mazgal ve kanal açma çalışmalarında kolaylık sağlayan vakumlu ekskavatör, toprağa basınçlı hava vererek toprağı gevşetme özelliğine sahip.  Araç,  içinde bulunan su jeti sayesinde basınçlı suyla çamuru yumuşatarak temizliyor.

Editör: HABER MERKEZİ