TEK YÜREK SEVDA

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’ya geldiği ve Karşıyaka Spor Kulübü armasına ay yıldız armağan ettiği tarihin 97. yıl dönümünde, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda tören düzenlendi. Annesinin huzurunda Atatürk’ü saygı ve şükranla anan katılımcılar, Ata’nın miras bıraktığı değerlerin ve Kaf Sin Kaf sevdasının etrafında tek yürek olmaya devam edeceklerini vurguladı. Duygu dolu anların yaşandığı törene Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan ve yönetim kurulu üyeleri, Karşıyaka Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Atakan Karakaplan, Kızılay Karışyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz, şair yazar Okan Yüksel, milli atlet Semra Aksu, Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı Okan Kırmacı, meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

CUMHURİYET İDEALİNİN TEMSİLCİSİ KARŞIYAKA

Mustafa Kemal Atatürk’ün kent olarak Karşıyaka’ya ve kurum olarak Karşıyaka Spor Kulübü’ne değer verdiğini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Hepimizin annesi olarak addettiğimiz Zübeyde Annemizin huzurundayız. Onun bize emanet edilmiş olması bizim için gerçekten çok önemli. Fikri Altay, Zühtü Işıl gibi aynı zamanda kurtuluş savaşında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı olmuş, onunla mücadele etmiş insanların başında olduğu bir kurum olduğu için değerli. Bunu dışında kulüpte gösterilen spor faaliyetlerinin ve kulübün duruşunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini temsil etmede çok başarılı olduğunu gördüğü için bunu da sözleriyle ifade etti. Karşıyaka’yı bence Türkiye Cumhuriyeti idealinin sembol kentlerinden biri olarak görüp sahip çıkmıştır. Verdiği en önemli onurlardan birisi tam 97 yıl önce 24 Haziran 1926’daki ziyaretinde kulübün armasında Ay Yıldız’ın olmasını istediği gündür. O kararı bugün bizim için anılmaya değerdir. O nedenle bize emanet ettiği annesinin manevi huzurunda bir araya geldik. Ona tekrar minnetimizi, şükranımızı ifade etme ihtiyacı içindeyiz” diye konuştu.

MİRASIMIZI ONURLA TAŞIYORUZ

“İzmir, memleketinin kurtuluş ve ülkesinin kuruluş meşalesini yakmış, Karşıyaka bu mucizenin mimarı ve önderiyle tepeden tırnağa bütünleşmiştir. O kahraman önderin büyük devrimcinin ve başöğretmenin adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” ifadelerini kullanan Başkan Tugay sözlerini şöyle tamamladı; “9 Eylül sonrası yorgunluğunu Karşıyaka’da dinlendirmiştir. İlk ve tek evliliğini Latife Hanımla Karşıyaka’da gerçekleştirmiştir. Annesi Zübeyde Hanımı Karşıyaka’ya ve Karşıyakalılara emanet etmiştir. Her ziyareti ile her sözüyle Karşıyaka’ya duyduğu özel bağlılığı ve sevgiyi her zaman dillendirmiştir. 24 Haziran 1926’da gözbebeğimiz Kaf Sin Kaf’ın formasına da şanlı bayrağımızın Ay Yıldız’ını armağan etmiştir. 4 sözcükle özetlemeye çalışacağımız bu olağanüstü öykü Karşıyaka’nın onurudur, gururudur. Kimliğinin, kişiliğinin, duruşunun esini, gücü ve cesaretinin kaynağıdır. Bugün bu onurun 97. yılını Zübeyde Annemizin huzurunda kutluyoruz. Ruhumuzu, bilincimizi ve kararlılığımızı tazeliyor, hiç değişmeyen ve değişmeyecek olan Karşıyakalılığımızla bunu dile getiriyoruz. Annemiz Zübeyde Hanımı, aydınlanma önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu büyük mirası bugünlere taşıyan atalarımızı ve Kaf Sin Kaf tarihini yazan değerlerimizi saygı, sevgiyle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun, huzur içinde uyusunlar. Çünkü onların Karşıyaka’sı, Karşıyakalıları var. Bu mirası onurla taşımaya devam ediyoruz. İzmir’in dağlarında açan çiçekler Karşıyaka’nın çağdaşlıktan, demokrasiden ve Türkiye Cumhuriyeti değerlerinden yana esen rüzgarlarıyla sonsuza dek açacak. Bunun için bir kez daha söz veriyoruz. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Kaf Sin Kaf, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve büyük Türkiye Cumhuriyeti. Ata’nın miras bıraktığı değerlerin etrafında tek yürek olmaya devam edeceğiz.”

ATATÜRK’ÜN ELİNDEN ALAN TEK KULÜP

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Diker, Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka ziyaretini ve armasına Ay Yıldız ekleme onurunu verdiği günü anlatarak, “Gazi Paşa, ‘Arkadaşlar bundan sonra armanızda Ay Yıldız kullanacaksınız’ der. Onurların en güzelini yaşar Karşıyakalılar. Ay Yıldız 3 spor kulübünün armasında vardır. Ancak Atatürk’ün elinden alan tek kulüp Karşıyaka Spor Kulübüdür” diye konuştu.

Editör: HABER MERKEZİ