Kosova Başbakanlık Binası’nda gerçekleşen ziyarette konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin ikinci büyük odası olan Ankara Ticaret Odası’nın 160 bin üyesini temsil eden bir heyetle Kosova’da bulunduklarını ve iki ülkenin ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, “Ziyaretimizde Kosova ekonomisi hakkında bilgi aldık. Tarım, sanayi üretimi ve turizm sektörlerinin işbirliğine açık olduğunu gördük. Kalbi yakınlık duyduğumuz Kosova’da kardeşlerimizle neler yapabileceğimizi öğrenmeye geldik. Ticaretimizi ve yatırım ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da, ATO heyetinin ziyaretinde Kosova’nın üretim ve ihracatına yönelik yatırımlar konusunda işbirliği olanaklarının ele alındığını söyledi.

-SAĞLIK, EĞİTİM, TARIM VE SAVUNMA SEKTÖRLERİNDE İŞBİRLİĞİ İMKÂNI-

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise Kosova olarak Türkiye ve Ankara Ticaret Odası üyeleriyle işbirliğini derinleştirmek için hazır olduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında “Tarihi ve kültürel ilişkilerimizi unutmamamız gerekir. Çok özel ilişkilerimiz mevcut” dedi. Kosova’nın AB üyesi olma hedefi bulunduğunu bildiren Kurti, göreve geldiklerinden bu yana ülke olarak ihracatı, yabancı yatırımları ve vergi gelirlerini artırdıklarını anlattı. Kurti, “Bütçemizde sağlık, eğitim, tarım ve savunma alanlarına ağırlık vermek istiyoruz. Bu alanlarda iletişimi ve işbirliğini artırmak istiyoruz. En kısa zamanda da ülkenize bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

-ATO HEYETİNE “KOSOVA YATIRIM ORTAMI” SUNUMU-

Öte yandan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki ATO Heyeti, Kosova ziyaretleri kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’nin Onursal Başkanlığı’nda, Türk ve Kosovalı firmaların ortak girişimiyle kurulan “Kosova Türkiye Ticaret Odası” tarafından, Kosova ülke profili ve genel ekonomik durumu hakkında bir sunumun gerçekleştiği çalışma toplantısına katıldı.

-DİREKT UÇUŞ SAĞLIK TURİZMİNİ ETKİLİYOR-

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Gözde Eroğlu, toplantıda ATO heyetine, Kosova’da yatırım yapmanın avantajları hakkında bilgi verdi. Ticaret ve yatırım ilişkilerinde fırsat alanlarına değinen Eroğlu, Ankara için de sağlık turizminin önemine dikkat çekti. Kosova Hükümeti’nin Türkiye’ye tedavi amacıyla hasta gönderdiğini bildiren Eroğlu, tedavinin yapılacağı yere direkt uçuşun varlığının sağlık turizmini etkilediğini söyledi. Eroğlu, hasta kişinin en kısa sürede tedavi noktasına varmak istediğini kaydetti.

Yatırım alanlarına ilişkin sunumun ardından konuşan Baran, Ankara’dan Kosova’nın Başkenti Priştine’ye direkt uçuş hattı konulması konusunda Türk Hava Yolları’ndan (THY) talepte bulunduklarını bildirdi.

ATO Başkanı Baran’ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça, Ali Yıldız, Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz ve Yasin Özyolu, ATO Proje Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sabahat Altınışık, Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi Başkanı-Meclis Üyesi Ali İhsan Güçlü, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Özel İhtisas Komisyonu ve İnşaat Tamamlayıcı İşler Meslek Komitesi Başkanı-Meclis Üyesi Hakan Ekici, İnşaat Tamamlayıcı İşler Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sinan Aktaş, Nakliyeciler ve Lojistik Hizmetler Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sadık Mermer, Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ümit Kılıç eşlik etti. Ziyarette Balkan Ülkeleri Kültürel Araştırmalar ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hıfzı Kuruşa da yer aldı.

Editör: HABER MERKEZİ