Kırıkkale Belediyesi yaz kış aralıksız sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarına titizlik ile devam ediyor. Kırıkkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Şubesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte yoğunlaştırdığı çalışmalarla koruyucu önlemler alıyor. Kırıkkalelilerin rahat bir yaz geçirmesi için ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam eden ekipler bir taraftan zararlı popülasyonun önüne geçerken diğer taraftan diğer hedef dışı canlıların zarara uğramaması için ilaçlama çalışmalarını bilinçli şekilde yürütüyor.

Üreme Alanlarında Sürdürülüyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlarla gerçekleştirilen vektörle mücadele çalışmaları; rekreasyon alanlarının ve vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan noktaların yanı sıra foseptik, rögar, pazar yerleri, hayvan besihaneleri, dere yatakları, gölet, sulak alanlar gibi vektör üremesine müsait olan alanlarda yapılıyor.

Vatandaşlara’da Görevler Düşüyor

Vektörle mücadelede vatandaşlara da görev düştüğünü belirten Çevre Koruma ve Kontrol Şubesi yetkilileri; çöplerin ağzı açık olarak atılmaması, poşetlerde ya da kapaklı bidonlarda saklanması gerektiği konusunda vatandaşları uyararak, mutfak atıklarının ve yiyeceklerin açıkta bırakılmaması gerektiğine de dikkat çekiyor. Ayrıca havaların ısındığı bu dönemlerde balkonlarda bakılan saksı çiçeklerinin kaplarında su bekletilmemesi isteniyor.

Editör: Şule Yaman