Son günlerde kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen SEC Başkanı Gary Gensler, dün ABD Finansal Hizmetler Komitesinde yaptığı konuşmada oldukça sert tepkilerle karşı karşıya kaldı. Terra-Luna olayı ve FTX krizinde başkanlık görevinde olan Gensler komitede yaptığı konuşmada “Kripto para piyasasına yönelik 6-7 davayı kazandık. Birçoğuyla uzlaşma yoluna gittik, bu konuda oldukça başarılıyız” diyerek kendini savundu. Kripto yatırımcılarını korumak için yeterli yasamız ve yetkimiz var diyen Gensler, stablecoinlerin aktif olarak kullanıldığını ve ekosistemde rol almalarını istediğini belirterek, “Stablecoin piyasasını düzenlemek ve yatırımcıları korumak için bir mevzuat çıkarılması daha yararlı olabilir” dedi. Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Patrick McHenry’nin “ETH ve XRP için menkul kıymet mi?” sorusunu ise ısrarla yanıtsız bıraktı. 

Dün ABD’nin büyük şirketlerinden gelen birinci çeyrek kazanç raporları karışık bir görünüm sundu. Bank of America beklentileri aşarken, Goldman Sachs diğer büyük şirketlere oranla beklentileri karşılayamadı. Ayrıca dün Fed üyelerinin faiz arttırımlarının devam edeceğine dair açıklamaları ile birlikte ABD hisse senedi piyasaları günü yatay seyirle sonlandırdı. 

Bitcoin güne 30060$ seviyelerinde başlarken, Ethereum 2100$’ın altında 2070$ seviyelerinde başladı. Shapella güncellemesinden sonra yükselen Etherum, Bitcoin karşısında ikinci gününde de kar satışlarıyla birlikte negatif seyrini sürdürmeye devam ediyor. Altcoinler ise lider altcoin Ethereum’daki geri çekilmelerle gün itibariyle negatif hareketlilik gösteriyor. Bazı altcoinlerde pozitif ayrışma dikkat çekiyor. CTSI, BETA ve AKRO çift haneli kazançlarla günün en çok kazandıran kripto paralar olarak öne çıkıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise yatay seyirle 1.22 trilyon dolar seviyesinde.

Bugün ABD’den ülkenin ekonomik koşulları hakkında bilgi veren rapor Bej Kitap, Euro Bölgesi yıllık enflasyon oranı açıklanacak. Tesla, Morgan Stanley ve Signature Bank’ın kazanç raporları da yakından takip edilecek.

Editör: Şule Yaman