“Akademisyenler bilimin temel taşıdır ülkemizde kalmaları için seferber olmalıyız.”

Akademisyenlerin zor şartlarda yetiştiğini ve bilimin temel taşı olduğunu dile getiren Uzun: “Bırakın on binleri bir akademisyenimizi bile kaybetme lüksümüz yok. Dünya bilim çağında iken yetişmiş insan gücü olan ve ülkemiz için hayati öneme sahip akademisyenlerimizin kendi vatanında kalması için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Yaşadıkları ekonomik ve sosyal sorunları ortadan kaldıracak politikaları bir an önce hayata geçirmek zorundayız. Liyakatsiz atamalarla üzülen, yoksulluk sınırında ücret aldığı için kitap dahi alamayan, kirasını ödeyemediği için yurtlarda kalan akademisyenlerimiz için seferber olmalıyız.” Dedi.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesinden sadece 3'ü Türkiye'de, bazı bölümlerde akademisyen bulunmuyor!

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında Türkiye'den sadece üç üniversite olduğunu kaydeden Uzun; “Birçok bölümde akademisyen bulunamazken bazı akademisyenler adrese teslim kadrolar alıyor. Mobbing ve liyakat sorunu yaşayan akademisyenlerimiz bunların üzerine bir de ekonomik koşullar altında ezilmeye devam ediyor. İktidarın ortak akıldan uzak, bilimi dışlayan ve her kadroyu yandaşlara iş kolu olarak gören zihniyeti ülkemizde akademiyi ve bilimi bitirme noktasına getirdi. Bir an önce önlem alınmadığı takdirde dünya liginde son sıralara düşmemiz kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

CHP’li Uzun’un Bakan Yusuf Tekin’e yönelttiği sorular şöyle;

1.     Son 10 yılda çalışmak üzere yurt dışına giden akademisyen sayısı kaçtır? Yıllara ve akademik unvanlarına göre dağılım nedir?

2.     Ülkemiz için hayati öneme sahip ve çok zor şartlarda yetişen akademisyenlerimizin çalışmak üzere ülkemizi terk ederek yurt dışına gitmelerini engelleyecek herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Bu konuda ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

3.     Yetişmiş insan gücümüz ve bilimin temel taşları akademisyenlerimizi kaybetmemiz Milli Eğitim Politikamızın devamı ve niteliği açısından değerlendirilmiş midir? 4.     Yeni araştırma görevlisi olan akademisyenlerimizin ev kirası ödeyemediği için yurtlarda kaldığı doğru mudur? 

5.      Akademisyenlerimizin özellikle ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için bakanlığınızca yapılmış ya da yapılacak bir çalışma var mıdır?

Editör: HABER MERKEZİ