Açılışta katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Pakistan İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerimiz kardeş devletlerdir. Pakistan’ın acısı acımız, sevinci sevincimizdir. Keşmir kanayan yaradır. Hindistan tarafından gasp edilmiştir. BM kararları hiçe sayılmıştır. Keşmir, Pakistan toprağıdır. Pakistan, Keşmir’deki kardeşlerinin hürriyet ve ikbalini istiyor. ancak Keşmir’i esaret altında yaşatan Hindistan var. BM kararı ve uluslararası hukuk çerçevesinde gün gelecek Keşmir Pakistan’ın olacak.” dedi.

Türkiye ve Pakistan’ın savunma sanayi konusunda iş birliği içinde olduğunu da söyleyen Altınok, “Nüfusunuz varsa her şeyiniz vardır. Bugün birçok devlet yıkılmıştır. Onları tarih kitaplarında okuyoruz. Keşmir Pakistan’a kavuşana kadar elbette mücadele devam edecek. Pakistan’ın gücü Türkiye’nin gücüdür. Türkiye’nin gücü de Pakistan’ın gücüdür. Devletlerin bağımsızlısının teminatı savunma sanayiinde güçlü olmalarıdır. Pakistan, tüm dünyanın güç savaşı yaptığı bir noktada yer alması nedeniyle dezavantajlıdır. Türkiye ve Pakistan savunma konusunda önemli iş birlikleri yapmıştır. Cumhurbaşkanımız da Keşmir konusunda nettir. Keşmir’in Pakistan toprağı olduğunu BM ve tüm uluslararası alanda haykırmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kepez’den iki mahalleye asfalt hizmeti Kepez’den iki mahalleye asfalt hizmeti

Altınok konuşmasının sonunda, Pakistan’ın Peşaver kentinde Taliban tarafından düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler adına Keçiören’e anıt diktiklerini ve her yıl anma programı düzenlediklerini de dile getirdi. Keşmir’in bağımsızlığına kavuşması temennisinde bulunan Altınok Keşmir Dayanışma Günü kapsamında açtıkları serginin hayırlara vesile olmasını diledi.

Sergi açılışına Başkan Altınok’un yanı sıra Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Assan Mazhitov, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abbas Sarwar Qureshi, elçilik yetkilileri ve Pakistanlılar katıldı.

Sergi açılışına sunduğu katkıdan dolayı Başkan Altınok’a teşekkür eden Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abbas Sarwar Qureshi, Türkiye ve Pakistan kardeşliğinin kadim olduğuna vurgu yaptı.