2023 yılı hac organizasyonu kapsamında Kırıkkale’den ilk defa hacca gidecek vatandaşlarımıza yönelik Kırıkkale’de "Hac Hazırlık Kursları" başladı.

2023 yılı hac organizasyonu kapsamında Kırıkkale’den ilk defa hacca gidecek vatandaşlarımızı (Hac yolcularımızı), ömürlerinde bir defa yaşayacakları hac yolculuğuna hazırlamak, onlara gerekli eğitim ve rehberliği sunmak, bu yolculuğu hayatlarında manevi bir milat haline dönüştürmek ve hac organizasyonlarımızda karşılaşılan problemleri en aza indirmek için Hac Hazırlık Kursları başladı.

Nur Camii konferans salonunda gerçekleştirilen ve Kur’an-ı kerim tilaveti ile başlayan kursa İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, İl Müftü Yardımcıları Turan Arslanoğlu, Dr. Ali Ünal, H. Turan Demircioğlu, Kübra Göker, ADRB Vaizi Ayşe Er Eliaçık, din görevlileri ve hacı adayları katıldı.

Açılış ve selamlama konuşmasını İl müftüsü Hasan Hayri Yaşar’ın yaptığı kursta; "İbadet Bilinci ve Hac İbadeti" konusunda İl Müftü yardımcısı Hacı Turan Demircioğlu, "Hac İbadetinin Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci, Haccın Hikmeti ve Hacdaki Sembollerin Anlamı" konularında İl Müftü Yardımcısı Turan Arslanoğlu, "Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasıkı", konularında İl müftü Yardımcısı Dr. Ali Ünal, "Hac Yolculuğuna Çıkmadan Önce Maddi ve Manevi Temizlik’’ konularında İl Müftü yardımcısı Kübra Göker, "Hacda Kadınlara Özgü Konular" hakkında ise ADRB Vaizi Ayşe Er Eliaçık hacı adaylarına sunum yaptı.

İhram giymenin uygulamalı olarak tarif edildiği kurs, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü Kabe maketi etrafında hacı adaylarına Kabe’nin tanıtımı, uygulamalı tavaf ve say yapılması ile sona erecektir.

Editör: Şule Yaman