Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek seçimler öncesi Türkiye’yi il il gezerken Ankaralılarla da buluşmaya devam ediyor.

Güne Ankara’nın Sincan ilçesinde başlayan Yavaş, daha sonra Çanakkale ve Trabzon’da halkla buluştu. Yavaş’ın Trabzon’un ardından son durağı ise yine Ankara’nın Keçiören ilçesi oldu.

Keçiörenliler, yağan yağmura rağmen Yavaş’ın Antares AVM önündeki seçim standı ziyaretini küçük bir mitinge dönüştürdü.

 “SIRA TÜRKİYE’DE”

Dört yıldır Ankara için çalıştıklarını hatırlatarak konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Eskiden ranta ve betona dayalı, insanı öncelemeyen bir belediyecilik anlayışı vardı. Kul hakkına giriliyordu. Belli isimler zengin ediliyordu. Pahalı hizmet veriliyordu. Ankara halkı bize inandı ve biz de farklı bir yönetimin nasıl olacağını göstermiş olduk. Şimdi sıra Türkiye’de” dedi.

Hükümetin her şeyi doğru yaptığını düşündüğünü ve suçluyu hep dış güçler olarak gösterdiğini belirten Mansur Yavaş, “Ülke mülteci deposu olmuş. Geçim sıkıntısı son raddesine gelmiş ama Türkiye’de her şeyin iyi olduğunu söylüyorlar. Halktan koptular. Ülkede belli bir zümre lüks ve şatafat içinde yaşıyor. Bir sürü insanın hakkı torpiller nedeniyle elinden alınıyor. Okuyan gençler hayal dahi edemez oldu” diye konuştu.

“KORKUTARAK İNSANLARDAN OY ALMAK İSTİYORLAR”

Korku siyasetinin gündemde olduğunu dile getiren Yavaş, “Sayaçları PKK’lılar okuyacak, dediler. Şimdi yine aynısını yapıyorlar. İnsanlar yoksulluğu, pahalılığı, sıkıntıları konuşmasın diye toplumun yüzde 50-60’ını terörle suçlar hale geldiler. Teröristlerin arkasına saklanarak toplumu korkutuyorlar. Bu hale kendileri getirdiler. Şimdi de korkutarak insanlardan oy almak istiyorlar. Bunlar konuşulmasın diye sürekli çamur atıyorlar” ifadelerini kullandı.

“AYNI FELSEFEYİ TÜRKİYE’YE YAYACAĞIZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 5 yıllığına devraldıklarının ve zafer kazanmadıklarının altını çizen Yavaş, “O zaman ‘Ankara’da bizim düşmanımız yok’ dedik. Aynı felsefeyi Türkiye’ye yayacağız. Bugünkü iktidar kendisi gibi düşünmeyen herkese ‘Terörist, illet, zillet, vatan haini’ gibi sözler söylüyor. İnsanlar farklı yaratılmış. Elbette farklı düşünecekler. Asıl beka sorunu; kendinize oy vermeyenlere terörist demektir” dedi.

“GERÇEK GÜNDEM HALKIN GÜNDEMİDİR”

2019 yılında İkinci kez yapılan İstanbul Seçimlerini hatırlatan Yavaş, “İstanbul düşerse Mekke ve Kudüs düşer, dediler. Dini bütün insanları kandırmak istediler. Baktılar İstanbul halkı buna inanmıyor ve anketlerde durum kötü yedek kuvvetleri devreye soktular. Bebek katilinden mektup getirip onu da televizyonda okuttular. Seçimleri kaybedeceklerini anladıkları için İmralı’ya gittiklerine dair beyanlar çıktı, görmüşsünüzdür. Bizleri teröristlikle suçluyorlar. Geçiniz efendim. Gerçek gündem; halkın gündemidir. Türk milleti bunları yemeyecek, yutmayacak. Bebek katili cezasını çekmeden çıkamaz. Kim ne söylüyorsa, Millet İttifakı kazanamasın diye söylüyor.”

Yavaş, “Her seçim dönemi biraz milliyetçilik biraz da muhafazakarlık sosu… Ne değişti de milliyetçi oldunuz? Ayaklarınızın altına alan siz değil miydiniz? Artık yönetemez hale geldiler. Mitinglerde görüyoruz halk kararını vermiş” ifadelerini kullandı.

“BURASI ÖZGÜR BİR ÜLKE”

“Gerçek Müslüman yalan söylemez, iftira atmaz. Nasıl diliniz varıyor da söylenmeyen şeyleri iddia ediyorsunuz?” diye konuşan Mansur Yavaş, şöyle devam etti:

“Artık oy versin vermesin herkesi kucaklayacak, eşit davranacak bir iktidar geliyor. Koca koca adamlar çıkıp gençlere akıl veriyor; şunu giymeyin, gezmeyin… Size ne? Siz, bu ülkeyi idare etmek için seçildiniz. Burası özgür bir ülke… Ayar çekemezsiniz. Kimseye karışamazsınız.”

En iyi okullarda okumanın ve en iyi telefonları kullanıp arabayı istemenin gençlerin hakkı olduğunu sözlerine ekleyen Yavaş, “Hep sizlerin çocukları mı iyi yaşayacak? ‘Geçinemiyoruz’ dendiğinde ‘Şükret onu da bulamayanlar var’ diyorlar. Sadece geçinemeyen insanlar mı şükredecek?” diye konuştu.

“HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ SİZE”

İktidarın devletin tüm imkânlarını seçim için kullandığını belirten Mansur Yavaş, “Devlet artık bizim, malı deniz yemeyen domuz gözüyle mi bakıyorsunuz? O paralarda bizim de hakkımız var. Devletin uçağıyla seçim propagandasına gidemezsiniz. Hakkımızı helal etmiyoruz size…”  dedi.

Değişim zamanının geldiğini vurgulayan Yavaş, “Farklı fikirlerde olan insanlar bir araya geldik ve birleşe birleşe kazanıyoruz. Özellikle geçlere sesleniyorum… Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu birinci turda seçiyor muyuz? Seçeceğiz ve her şey çok güzel olacak. Nasıl Millet İttifakı belediyelerine ferahlık, huzur, bereket hâkim olduysa güzel ülkeme de dileğim odur. İnşallah, her şeyin en iyisini hak eden güzel ülkemin her yerinde baharlar açacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Editör: Şule Yaman