Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 14 Mayısta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin Kemal Kılıçdaroğlu lehine ilk turda biteceğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması için tüm koşulların oluştuğunu belirten Soner Çetin, “Helva yapmak için tüm malzemeler var, geriye helvayı yapmak kalıyor.” ifadesini kullandı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 14 Mayısta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için iddialı konuşarak, seçimin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine biteceğini söyledi.

Millet İttifakı’nı oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA, Saadet Partisi ve Demokrat Parti Adana İl başkanları, ilçe başkanları ve yine ittifaka bağlı partilerin belediye başkanları Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ev sahipliğinde toplanarak 14 Mayısta yapılacak seçim sürecine ilişkin çalışmaları değerlendirdi.

Toplantıda konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, son dönemlerde seçimin ikinci tura kalacağına ilişkin bir algı yürütüldüğünü belirterek, “Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde ekonomi bu kadar bozuk değilken, AKP’nin içinden başka partiler çıkmamışken yüzde 51 buçuk ile seçimi kazandılar. Şimdi ekonomi çok bozuk, insanlar aç sefil. Belediye başkanlığında 9 yılı tamamladık hiçbir bu yılki kadar erzak talebinde bulunulmadı. Dış politika tutarsız. Bu iktidarın gitmesi için her koşul hazır. Helvanın tüm malzemeleri var geriye helvayı yapmak kalıyor. Bir risk şu olabilir; Cumhuriyet Halk Partisi’nin listelerinden seçime giren diğer siyasi partilerin mensupları nasıl olsa benim adayım seçilir ya da benim adayı yok diye düşünebilir mi? Tabanın nasıl motive edileceğini, sandığa götürüleceğini en iyi sizler bilirsiniz. Biz kendi tabanımızda gerekli çalışmayı yürütüyoruz. Artık kalan kısa zamanda çok çalışıp seçimden alnımızın akıyla çıkmalıyız. Bu artık Türkiye meselesidir. Bunu insanlara doğru anlatmalıyız. Kimin cumhurbaşkanı olduğunun önemi yok. El ele vermişiz Türkiye’nin kurtuluşu için birlikte hareket ediyoruz. Bunu halka anlatmak zorundayız.” dedi.

Seçimin ilk turda biteceğini öne süren Başkan Soner Çetin, bunun için el birliği ile iyi bir çalışma yürütülmesi gerektiğini söyledi. Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:

“6 lider Türkiye’yi nasıl yönetecek diyorlar. Burada 6 il başkanı, Adana’da 90 ilçe başkanı bir araya geliyor, yüzlerce yönetici anlaşıyor da 6 lider mi bir araya gelip Türkiye’yi yönetemeyecek? Liderlerimizin performansının yüzde 50’sini gösterirsek sorun kalmaz. Biz görevimizi iyi yaparsak uzaydan seçmen getirmeyeceklerse seçimi kazanmaları mümkün değil. Yeter ki biz iyi çalışalım. Şimdi algı çalışmalarıyla ilk turda bu iş bitmez ikinci tura kalacak diyorlar. Bu oyuna gelmemek lazım. İnsanları bu işin birinci turda biteceğine inandırmak lazım. Seçmeni diri tutmak için gerekenleri yapalım. Bu işin kesinlikte ilk turda biteceğine inanalım, herkese anlatalım.”

Editör: Şule Yaman