Türkiye gündeminde yer alan ana konulara değinen Kutluca, asgari ücrete yapılan ara zam ile ilgili, “Yeni belirlenen asgari ücret, ilk bakışta idare eder gibi gözükse de ekonomi politikaları ve zihniyet değişmedikçe yine birkaç ay sonra eriyip gidecektir. Değil asgari ücretliler, artık memurlar bile açlık sınırında ücretlerle geçinmeye çalışıyor” dedi.

Vatandaşların, bayram öncesinde kurbanlık almalarının zorluklarına işaret ederek sözlerini sürdüren Kutluca, Bayram öncesi piyasalara baktığımızda huzurlu bir bayram havası göremiyoruz ne yazık ki” dedi.

Kutluca, “Bu yıl genel olarak piyasalara baktığımızda; küçükbaş hayvan fiyatları 6 ila 10 bin arasında, büyükbaş kurbanlıklar ise 100 bin lira seviyelerinde. Bir diğer deyişle bir küçükbaş kurban asgari ücretlinin 1 aylık maaşına, büyükbaş bir kurban ise neredeyse 1 yıllık gelirine denk geliyor. Her zaman söylüyoruz; tarım ve hayvancılık bir milli güvenlik meselesidir. Yıllardır bunu vurguluyoruz, uyarıyoruz; ancak iktidar hiç oralı olmuyor ve maalesef gelinen durum ortadadır” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Kutluca, haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yapan Saadet lideri, başta siyaset olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“EMEKLİ, BAYRAM İKRAMİYESİYLE ANCAK 4 KİLO ET ALABİLİYOR”

İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ederek basın toplantısına başlayan Saadet İl başkanı Veysel Kutluca, bayramın ülkeye ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti. Vatandaşların, bayram öncesinde kurbanlık almalarının zorluklarına işaret ederek sözlerini sürdüren Kutluca, “Bayram öncesi piyasalara baktığımızda huzurlu bir bayram havası göremiyoruz ne yazık ki. Bu yıl genel olarak piyasalara baktığımızda; küçükbaş hayvan fiyatları 6 ila 10 bin arasında, büyükbaş kurbanlıklar ise 100 bin lira seviyelerinde. Bir diğer deyişle bir küçükbaş kurban asgari ücretlinin 1 aylık maaşına, büyükbaş bir kurban ise neredeyse 1 yıllık gelirine denk geliyor. Bugün emeklilerimize verilen 2 bin liralık bayram ikramiyesiyle ancak 4 kilo et alınabilir. Bugünkü şartlarda değil asgari ücretli ve emekli vatandaşlarımız, kamu işçileri ve memurlar için bile kurbanlık alabilmek epey zorlaşmıştır. Bizi bugün bu kötü tabloyla karşı karşıya bırakan husus genel manada yanlış ekonomi politikalarından ve esas itibarıyla da yanlış tarım ve hayvancılık politikalarından ileri gelmektedir. Her zaman söylüyoruz; tarım ve hayvancılık bir milli güvenlik meselesidir. Ciddiyetle ve hassasiyetle ele alınmalıdır. Yıllardır bunu vurguluyoruz, uyarıyoruz; ancak iktidar hiç oralı olmuyor ve maalesef gelinen durum ortadadır” dedi

“BU EKONOMİ POLİTİKASI DEĞİŞMELİ”

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan ara zam oranına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kutluca, “Ülke yönetiminde politikalar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Siz adaleti ekonomiden, eğitimi sanayiden, tarımı sağlıktan, dış politikayı iç politikadan bağımsız düşünemezsiniz. Hepsi birbirini etkiler, birinde yapılan yanlış diğer tüm alanlarda olumsuz etki oluşturur. Adalet açığını kapatmadan bütçe açığını, güven açığını kapatmadan cari açığı kapatmazsınız. ‘Asgari ücreti şu kadar yaptık, memur maaşını şu kadar yapacağız, bunları yaptık, şunları da yapacağız’ cümleleri ile 21 yılda gelinen nokta burasıdır; bundan sonra aynı yanlış zihniyetle gidilecek bir yer de artık yoktur, kalmamıştır. Yeni belirlenen asgari ücret, ilk bakışta idare eder gibi gözükse de ekonomi politikaları ve zihniyet değişmedikçe yine birkaç ay sonra eriyip gidecektir. Değil asgari ücretliler, artık memurlar bile açlık sınırında ücretlerle geçinmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Toplumun tüm kesimlerinin yaşadıkları problemlerin artarak devam ettiğini vurgulayan Kutluca, iktidarın lafla değil, somut ve kalıcı çözümler uygulaması gerektiğini belirtti.

“TOPLUMSAL YARILMAYI DERİNLEŞTİRECEK SÖZ VE DAVRANIŞLARDAN VAZGEÇİLMELİ”

Türkiye’nin kısır tartışmalarla ve suni gündemlerle kaybedecek zamanının olmadığının altını çizen Kutluca, toplumsal kutuplaşma nedeniyle vatandaşların yorulduğunu ve karamsar bir havaya büründüklerini kaydetti. Kutluca, seçim döneminde kullanılan dili hatırlatarak, “Üretilen algı ve manipülasyonlar kardeşi kardeşe, babayı evlada küstürmüş; komşu ve akrabaların arasını açmıştır. Şimdi zaman kırgınlıkları, kızgınlıkları ve küskünlükleri bitirme; kimseye faydası olmayan bu tartışmaları artık geride bırakma zamanıdır. Açıkça ifade ediyorum; bu sokak çıkmaz sokaktır. Toplumsal fay hatlarını daha fazla çatırdatmanın kimseye faydası yoktur. Toplumsal yarılmayı daha da derinleştirecek söz ve davranışlardan derhal vazgeçilmelidir. Bu noktada en büyük görev iktidara düşmektedir. ‘Biz ve onlar’ söylemi, tüm muhalifleri ‘terör’ parantezine alma hevesi, insanların Müslümanlığını sorgulamaya kadar varan bu hoyrat tavırlar, kısa vadede birilerine oy kazandırmış gibi görünse de unutulmamalıdır ki, ülkemize kaybettir ve onarılmayacak sorunlara yol açar” cümlelerini kullandı. Kutluca, gerginliklerin sona ermesi ve huzurun sağlanması için başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm siyasi parti liderlerine çağrıda bulundu.

“DÖKÜLEN HER BETON, BÜYÜK HİZMET DEĞİLDİR”

Geçtiğimiz aylarda faaliyete konulan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattında meydana gelen kazalarda var olan ihmalkârlığı eleştiren Kutluca, “6 yılda biteceği açıklanan, ancak 15 yılda bitirilen hat, seçim öncesi alelacele açılmıştı ve daha 2 ay olmadan facianın eşiğinden dönüldü. O 2018’de Çorlu’da meydana gelen tren kazasında 7’si çocuk, 25 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 328 vatandaşımız da yaralanmıştı. Bu faciadan ders çıkarılmış olsa, bugün benzer hadiseler tekrar yaşanır mıydı? Hangi işi yaptığınız kadar, o işi nasıl yaptığınız da önemlidir. Bu husus, bugüne kadar hep göz ardı edildi maalesef. Bu nedenle projelerin hazırlık ve fizibilite çalışmaları başta olmak üzere

altyapı, üstyapı, maliyet ve verimliliği değerlendirilmeden dökülen her betonu ‘büyük hizmet’ diye takdim etmekten artık vazgeçilmelidir” dedi.

“TERÖR DEVLETİ İSRAİL, BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR”

“Her Ramazan’da ve her bayram öncesi katil İsrail’in alçak saldırılarına uğrayan Filistinli kardeşlerimiz var. Geçtiğimiz gün yine terör devleti İsrail’in işgal güçleri Cenin kentine vahşice saldırdı. Bu saldırıda küçük bir çocuk ve 5 Filistinli kardeşimiz hayatını kaybetti. 30’dan fazla yaralı var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyor, kardeş Filistin halkına sabır ve başsağlığı diliyorum” diyerek, yapılan saldırıları sert bir dille kınayan Kutluca, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu katliam, 2023 yılında herkesin gözü önünde alenen işlendi. Ama her zamanki gibi herkes adeta kör, sağır ve dilsiz. Zulmedenler ve zulme sessiz kalanlar ortaktır. Bu durum özellikle İslam âlemi ve elbette dünya için utanç vericidir. Bütün ülkeler, İsrail’e karşı çıkmalıdır. Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı var, 57 üye ülke var. Neye yarar Allah aşkına bu? Bir yaraya merhem olamıyorsanız, kurduğunuz teşkilatın hiçbir kıymeti olmaz. Kınıyoruz demek bir şey ifade etmez. Şimdi moda haline geldi, İslam ülkeleri İsrail ile ‘normalleşmek’ için sıraya girdi. Bu suskunluktan güç alan katiller, her geçen gün şımarmakta, oluk oluk kan ve gözyaşı akıtmaktadır. Kurban Bayramı öncesi hem ülkemizin yetkililerine hem İslam ülkelerinin liderlerine ve dünya kamuoyuna çağrıda bulunuyorum. Bu ateş herkesi yakar. Terör devleti İsrail, başta bölgemiz olmak üzere yeryüzünün huzur ve barışı önündeki en büyük engeldir.”

“ADALET AÇIĞINI KAPATMADAN BÜTÇE AÇIĞINI, GÜVEN AÇIĞINI KAPATMADAN CARİ AÇIĞI KAPATAMAZSINIZ”

Asgari ücrete yapılan ara zam oranına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Kutluca, “Ülke yönetiminde politikalar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır” şeklinde konuştu. Kutluca, “Siz adaleti ekonomiden, eğitimi sanayiden, tarımı sağlıktan, dış politikayı iç politikadan bağımsız düşünemezsiniz. Hepsi birbirini etkiler, birinde yapılan yanlış diğer tüm alanlarda olumsuz etki oluşturur. Adalet açığını kapatmadan bütçe açığını, güven açığını kapatmadan cari açığı kapatamazsınız” ifadelerini kullandı

Editör: HABER MERKEZİ