Çankaya Belediyesi ile belediyede örgütlü Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube arasında bir süredir yapılan görüşmeler tamamlandı. Çankaya Belediyesi avlusunda toplanan işçiler, sözleşme görüşmelerinin tamamlanmasını davulla, zurna ile halaylar çekerek kutladı. Görüşmelerin sonucunu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen açıkladı. Taşdelen, belediye çalışanlarına şunları söyledi:

ZAMLARIN ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİĞİNİ GÖRDÜK

“Yuvamızda, evimizde bir aradayız. Burası sizin eviniz. Burası bizim yuvamız. Ve en önemlisi de rahmetli babamı Doğan Taşdelen’i uğurladığımız bu alandayız. Çanpaş’ta, İmar’da, Belde AŞ’de, kadroluda, toplu iş sözleşmelerini imzalamıştık. Ama iktidarın ülkeyi içine sürüklediği ekonomik felaket nedeniyle verdiğimiz maaşların, hatta bundan 7 ay önce Çanpaş’ta %140 ile %152 arasında rekor düzeyde verdiğimiz zam oranlarının enflasyon karşısında eridiğini gördük.

DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM SÖZÜMDEN

Bugün Ankara’nın değişik belediyelerinde Mamak’ta, Etimesgut’ta başka yerlerde de işçi kardeşlerimiz alın terinin emeğinin karşılığını almak için eylem yapıyor. Orada onları dinleyen, yarasına merhem sürmek isteyen birisi yok. Ama biz ne yaptık? Bu zulüm düzenine Çankaya Belediyesi teslim olmaz dedik. Çünkü değerli canlar, değerli yoldaşlarım. Ben klasik bir belediye başkanı değilim. Ben bu binada büyüdüm. Bu binada çocukluğumu, gençliğimi geçirdim. Her zaman söyledim. Doğan Taşdelen’in mirası benim onurumdur dedim. Şunu bilmenizi istiyorum. Alper Taşdelen sadece belediye başkanınız değildir. Alper Taşdelen kardeşinizdir, yoldaşınızdır, dostunuzdur, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

6 BİN LİRA SEYYANEN ZAM

Bu anlayışla emeğin kalesi Çankaya’nın yine Türkiye’ye örnek olacak bir iyileştirme yapması gerekiyordu. TİS görüşmemiz yok ama bizim yüreğimiz, vicdanımız duyarsız kalamazdı. Görmezden gelemezdi. Ben sizin yüzünüze nasıl bakardım? Türkiye’ye örnek olacak bir iş yaptık. Hem daha 7 ay önce %140 alan Çanpaş’ta, hem sadece 2, 3 ay sonra yeni toplu iş sözleşme görüşmesi başlayacak İmar ve Belde AŞ’de, hem şubat ayında toplu sözleşmesi gelecek kadrolularda… Ben beklemem, ben bu çığlığa sessiz kalamam dedim. Ben babamın ekmeğini yok sayamam dedim. Türkiye’ye örnek olacak şekilde, Türkiye’de en yüksek oranda, İmar’da, Belde’de, Çanpaş’ta ve kadroluda yani 4 bine yakın işçi kardeşimize ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık aylarında net 6 bin lira enflasyon destek primi vereceğiz. Bu sayede en düşük maaşımız 24.150 liraya çıkarılmıştır.

KESMEYECEĞİZ, TABANA DA 300 LİRA YANSITACAĞIZ

Ama dedik ki bu da yetmez. Enflasyonu vermek enflasyonist ortamda hayat pahalılığından korumuyor. Bu seyyanen verdiğimiz net 6 bin lirayı artık kesmeyeceğiz ve 1 Ocak’tan itibaren 300 lira ek olarak tabana da yansıtacağız.

ZAM ORANINI 6 AYA İNDİRDİK

Bu da yetmez dedik. Biz toplu iş sözleşmelerini 2 yıllık imzalıyoruz. Süresi iki yıl. İlk yıl için bir zam oranı veriyoruz. İkinci yıl içinde ayrı bir zam oranı veriyoruz. Ama bu hayat pahalılığında bir yıl için verdiğimiz zam oranı yetiyor mu? Yetmiyor. Onun için toplu iş sözleşmelerindeki zam oranını da 6 aya indirdik. Bundan sonra 6 aylık zamlar verilecek.

BİZ ATATÜRK’ÜN, SOLUN, İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN BELEDİYESİYİZ

Hep şunu söyledim. Hepiniz yüreğimdesiniz, hepiniz benim canımsınız. Ben Çankaya işçisinin, emeğinin hakkını almasını istiyorum. Çankaya işçisinin örnek gösterilmesini istiyorum. Çankaya belediyesi bunu alıyor biz de istiyoruz desinler. İşçi kazansın, emekçi kazansın. Çünkü bizim bir sorumluluğumuz var. Burada bir resim asılı. Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi asılı burada. Bu belediye Atatürk’ün belediyesi, bu belediye solun belediyesi, bu belediye emekçinin, işçinin belediyesi. Bundan da hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz.

İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN, SOSYAL DEMOKRASİNİN İKTİDARINI ELBET KURACAĞIZ

Benim de sizden isteğimdir. Yüreğinize yazın, yüreğinize kazıyın. İnsan sevgisini yüreğinize kazıyın. İncinsen de incitme felsefesini yüreğinize kazıyın. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünü yüreğinize kazıyın. Che Guevara’nın dediği, kaybettiğin zaman değil vazgeçtiğin zaman yenilirsin sözünü yüreğinize kazıyın. Bu ülkede sosyal demokrasinin, emeğin, işçinin iktidarını elbet kuracağız. Bunu da hep birlikte yapacağız. Yüreğimizle yapacağız. İnancımızla yapacağız. Bilincimizle yapacağız.

ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ

Bir şey daha yapacağız. Bu belediye sizin belediyeniz. Ekmeğinize sahip çıkacaksınız. Belediyenize sahip çıkacaksınız. Başkanınıza sahip çıkacaksınız. Çünkü her zaman arkanızda olacağım. Asla yalnız yürümeyeceksiniz. Ve seçimler geliyor. Öyle hizmet edeceğiz ki sokakları pırıl pırıl, parkları bakımlı, güler yüzlü, insan sevgisi gözlerinden okunan Çankaya işçileri, Çankaya’yı yine zirveye taşıyacak. Size inanıyorum, güveniyorum, yolunuz açık olsun, yolumuz aydınlık olsun. Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk aydınlığı.”

Taşdelen, konuşmasının ardından işçilerle birlikte bir süre halay da çekti.

Editör: HABER MERKEZİ