“NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRİLMESİNE KATKI”-

Ankara Kalkınma Ajansı’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Eğitimi”ne Ankara Ticaret Odası olarak ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren ATO Başkanı Baran, söz konusu eğitimlerin Türkiye’deki siber güvenlik alanında yeni ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkı sağlayacağını da söyledi.

Ankara ­Ticaret Odası’nın dijitalleşme çalışmaları hakkında da bilgi veren ATO Başkanı Baran, üyelerine sundukları dijital hizmetleri bir araya getirdikleri “ATONET Üye Hizmet Platformu” uygulaması ile “Dünya Odalar Yarışması”nda dünya birincisi olduklarını da sözlerine ekledi.

-BİLGİSAYAR TUŞLARI SAVAŞ ARACI-

Ankara Valisi Vasip Şahin ise yaptığı konuşmada, insan hayatını kolaylaştıran teknolojinin risk ve tehditleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Çağın en büyük tehlikesinin yapay zekânın oluşturabileceği tehditler olduğuna dikkat çeken Şahin, teknolojik alandaki gelişmelerin insanın ve toplumların hayrına kullanılması gerektiğini vurguladı. Şahin, “Bu gelişmeleri özelde de ülkemizin hayrına kullanabilmemiz önemli. Bunun için sadece bilgiyi kullanmak değil, o bilgiden kaynaklanacak tehditlere de karşı kendi savunmamızı hazırlamamız lazım” diye konuştu.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak savaşlarda kullanılan alet ve yöntemlerinin de değiştiğini anlatan Şahin, gençlere seslenerek “Savaşın ve uluslararası mücadelenin rekabetin araçlarını işte sizin 12 gün boyunca dokunduğunuz tuşlar oluşturuyor” dedi.

Şahin, eğitime ev sahipliği yapan Ankara Ticaret Odası ile eğitim programını koordine eden Ankara Kalkınma Ajansı’na da teşekkür etti.

-“ÜLKEMİZİN ASKERLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ”-

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik de yaptığı konuşmada dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyon kişinin siber güvenlik alanında istihdam edildiğini belirterek, bu sayının iki katı kadar daha yetişmiş insana ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Siber güvenlik uzmanlığı konusunda düzenledikleri eğitim programları devam ederken, eğitime katılan gençlerden bazılarının iş teklifi aldığını bildiren Çelik, “Bu programla çok önemli bir iş yapıyoruz. Bir anlamda siber güvenlik alanında ülkemizin gelecekteki askerlerini yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından “TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Eğitimi”ni başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Törene, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici ile Eğitmen Harun Şeker de katıldı.

Editör: HABER MERKEZİ