Yeşili koruma, doğayı güçlendirme ve çevreye zarar verebilecek atıkların önlenmesine yönelik projeleri ile “Sıfır Atık Belgesi” sahibi olan Çankaya Belediyesi, geri dönüştürülebilir atıkları, ilçedeki konteynerlerin yanı sıra 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Geri Dönüşüm Merkezi’nde topluyor. Geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanmasının sağlanması için geri kazanım ve bertarafa gönderilmek üzere bırakılması amacıyla vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceği iki merkez oluşturan Çankaya Belediyesi Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmiş oldu. Atık getirme merkezleri ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından incelenerek kullanımlarına hızlı bir şekilde onay verildi.

ŞEHİR İÇİNDE ULAŞILABİLİR NOKTALARDA

Geri dönüşümde fark yaratan Çankaya Belediyesinin farklı atıkları tek bir yerde topladığı birimlerden 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, Birlik Mahallesi 451.Cadde’de, Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi ise Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. Alacaatlı Cad. ile 2889/1 Sok. arasında bulunuyor. Atık toplama merkezlerinde, kağıt, plastik, metal, cam, tekstil, pil, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç, bitkisel atık yağ, ömrünü tamamlamış lastikler ve hacimli atıkların bırakılabileceği konteynerler bulunuyor.

DOĞA DOSTU GERİ DÖNÜŞÜM MERKEZİ

1.Sınıf Atık Getirme Merkezi, hafta içi 08.00-24.00, cumartesi 09.00-24.00, pazar ise 12.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’ne ise haftanın her günü saat 24.00’e kadar atıklar bırakılabiliyor. Geri Dönüşüm Merkezi’nin bir diğer özelliği de yeşil alan ve bitkilendirme alanlarına ağırlık verilmesi oldu. 2.402metrekare alana sahip Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, oturma alanı ve 1.085 metrekare yeşil alanlarıyla bir park olarak da hizmet veriyor. Doğayla uyumlu malzemelerle donatılan merkezde, konteynerlerin üstü de bitkilendirilen bir yeşil çatı ile kapatıldı.

Editör: Şule Yaman