11 ilde hasara neden olan ve milyonlarca insanı olumsuz etkileyen 6 Şubat depremlerinin ardından Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz ve Kahramankazan halkı #EvimEvindir çağrısı yaparak 5400 depremzede vatandaşımızı evlerde misafir etmişti. Yaşanan felaket sonrası yetim kalan çocuklara yönelik yeni bir çalışma başlatan Kahramanakazan Belediyesi, İHH ile birlikte “Yetim Gülerse Dünya Güler” başlıklı bir protokol imzaladı.

Deprem bölgesindeki yetimler için sahiplenme ve yardım çağrısı yapan Başkan Oğuz: “Kahramankazan Belediyesi olarak yaraları sarmak adına pek çok çalışma yaptık. Halkımızın büyük desteğiyle bölgeye yüzlerce tır yardım gönderdik. Arama kurtarma ekibimiz canla başla çalıştı. Hala bölgeye yardımlarımız sürüyor. İlçemizde gösterilen bu fedakarlığı yeni bir çalışma ile sürdürmek istiyoruz. Kahramankazan halkı olarak karınca kararınca herkes kendi nispetinde bu ateşi söndürmeye yönelik bir küçücük su damlası da olsa katkıda bulunsun. Önümüzdeki süreçte okullar açılacak. O bölgede de çocuklarımızın ihtiyaçları olacak. Ama özellikle yetim çocuklarımızla ilgili bu çalışmaya lütfen sizler de destek olun” dedi.

“Bu hayır her tarafa yayılacaktır”

İHH Vakfı Başkanı Av. Bülent Yıldırım’ın telefon ile bağlandığı toplantıda: “Deprem döneminde de çok büyük gayretleriniz oldu. Arama kurtarma ekipleriniz 90’dan fazla insanın canlı olarak çıkmasına vesile oldu. Bu çok büyük bir başarı. Çünkü yaşamayan bilmez, yıkılmış her taraf toz toprak çökecek mi, çökmeyecek mi dedikleri bir ortamda yakınlarıyla beraber cesetlerle, bazen yaralılarla beraber kalmış insanların kurtuluşu oldunuz ve onların duasını aldınız. Türkiye yıllardır bütün yurt dışına ve yurt içine yapmış olduğu yardımlarda elde etmiş olduğu tecrübeyle yüzyılın değil, belki de 500 yılın en büyük felaketini çok kısa sürede tedavi etmeye başladı. Burada tabii Kahramankazan Belediyesi ve halkının yapmış olduğu bu çalışmalar elbette ki unutulmayacak. Şimdi de başka bir örnek çalışma ortaya koyuyorsunuz. Bu tabii birçok belediyemize de örnek olacak. Oradaki yetimlere birlikte yardım edelim diyorsunuz. İnşallah başlattığınız bu hayır her tarafa yayılacaktır” dedi.

“Üç maaşımı bağışlıyorum”

Kahramankazan Kaymakamlığı ve Kahramankazan Belediyesi olarak ilçedeki yetimlere yönelik çalışmaların olduğunu söyleyen Başkan Oğuz: “Deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan yavrularımıza üç maaşımı bağışlayarak bu güzel çalışmanın startını veriyorum. İnşallah kar topu gibi büyüyeceğine

de inanıyorum. Şimdiden KASİAD Başkanımız, Belediye Başkan Yardımcılarımız ve esnaf kardeşlerimiz bağışta bulunmak istediklerini bizlere ilettiler. Allah yardım eden herkesten şimdiden razı olsun” dedi.

Bağış hakkında gerekli bilgilerin yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını söyleyen Başkan Oğuz, bereket hareketinin kısa sürede yayılarak tüm ülkeye örnek olacağını belirtti.

Editör: HABER MERKEZİ