Cumhurbaşkanı Erdoğan 9'uncu kez dede oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan 9'uncu kez dede oldu

 Türkiye İstatistik Kurumu yılın son verisi olan Aralık ayı enflasyon tutarının yıllık bazda yüzde 64,77 olduğunu açıklamasının ardından emekli maaşı da belli oldu.

SSK ve Bağkurlu emeklilerin maaşlarına yüzde 37,55 oranında zam yapıldı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu?

ralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği emekli maaşı zam oranı belli oldu.

Açıklanan yüzde 37,57 enflasyon farkına göre en düşük emekli maaşı 10 bin 317 liraya yükseldi.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emekli zam oranları netleşti. SSK ve Bağkurlu emeklilerin maaşlarına yüzde 37,55 oranında zam yapıldı. Halen 7500 lira olan en düşük emekli maaşı yapılan zamla birlikte 10.316 liraya yükseldi. Bu tutara refah payı da eklenmesi bekleniyor. Meclis’te yapılacak çalışma sonucunda bu tutarın artması bekleniyor. Açıklanan enflasyon payının üzerine refah payı eklenerek zam yüzdesinin yüzde 50'ye tamamlanması bekleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda ise en düşük emekli maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya yükselecek.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? 2024 ocak ayı emekli maaşı zammı düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası zamlı maaşların 17 Ocak 2024 tarihinden itibaren hesaplara yatırılması bekleniyor.

Editör: HABER MERKEZİ