Aralarında esnafın, emeklilerin, gençlerin ve çocukların bulunduğu Mamaklılar, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a yoğun ilgi gösterdi. 

Yaşlı kadın Babacan’a içini döktü

Yaşlı bir kadın, Babacan’a eşinden kalan 5.500 TL maaşla geçinmeye çalıştığını; ev sahibinin 4.000 TL olan kirasını 10.000 TL’ye çıkarmak istediğini anlattı, geçinemediğini söyledi. Başka bir emekli vatandaş ise Babacan’a “Yumurtanın tanesi dört lira, peynirin kilosu 150 lira; bu öğrenciler nasıl okuyacak?” diyerek sitem etti. 

‘Milyonlarca insan sıkıştı kaldı’

Maaşının tümüyle kredi kartı borçlarını ödemek zorunda kaldığını anlatan bir diğer emekli, Babacan’a içini şu sözlerle döktü; “Cepte para yok, torunlara para yok, pazara gidecek nakit yok. Mecburen markete gidip kredi kartıyla domates salatalık alıyoruz”.

Ali Babacan emekli vatandaşa “Maaşlar resmi enflasyon kadar artırılıyor; ama gerçek enflasyon çok yüksek. Onun için emekli her yerde perişan. 7.500’e de (emekli maaşına) geçen temmuz zam vermediler. Milyonlarca insan sıkıştı kaldı” yanıtını verdi. 

‘Mutlu, yüzü gülen kimse yok’

Babacan’ın ziyaret ettiği dükkânlardan birinde, aldığı ürünü aynı fiyata yerine koyamadığını söyleyen esnafa Babacan’ın yanıtı, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon başka, sizin buradaki fiyat artışı başka. TÜİK diyelim ki %60 enflasyon açıklıyor, maaşları %60 artırıyorlar. Ama fiyatlar %100-%150 artınca maaşlar yetmiyor. Sorunun özünde tam da bu var. Esnaf da sıkışıyor, vatandaşımız da sıkışıyor; mutlu, yüzü gülen kimse yok” oldu. 

Editör: HABER MERKEZİ