ÇOCUKLAR BAYRAMLARINI GÖKYÜZÜNDE KUTLADILAR

 

İstanbul’un tarihi mekanlarından Fişekhane, deprem bölgesindeki çocuklara destek olmak için Unicef iş birliği ile çocukların hayallerini gökyüzüne taşıdı. 

Kültür-sanat, gastronomi ve eğlencenin en yeni adresi olan Fişekhane, bu sene ikincisini gerçekleştirdiği Fişekhane Uçurtma Festivali’ni, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Unicef yararına düzenledi. Bayramı doya doya kutlamak isteyenleri aileler ve çocuklar tasarladıkları uçurtmalar ile eşsiz bir görsel şova imza attı. 

Saat 11.00 itibarı ile başlayan etkinlikte çocuklar kendi uçurtmalarını tasarlayarak Unicef yararına deprem bölgesindeki kardeşlerine destek olmak için gökyüzüne bıraktı. 

Magazin dünyasının ünlü simaları İrem Helvacıoğlu, Gripin, Deniz Baysal, Bestemsu Özdemir, Mehmet Sinan Kuran, Sedat Girgin, Ecem Dilan Köse’nin de tasarladığı uçurtmalar etkinlikte satışa çıktı. Sanatçıların çocuklar için hayal ederek tasarladıkları uçurtmaların satışından elde edilen gelir Unicef’in deprem bölgesindeki çocukları için çalışmalarına destek olmak üzere derneğe bağışlandı. 

 

 

Fişekhane etkinlik takvimi için;

https://www.fisekhane.com/tr/etkinlikler.html

 

Fişekhane hakkında:

 

İstanbul’un yeni kültür, sanat, eğlence ve yaşam merkezi Fişekhane, 170 yıllık tarihi dokusuyla şehrin buluşma noktası

 

Fişek Fabrikası, diğer adıyla Fişekhane, savaşlarla dolu bir dönem olan 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının göstergelerinden biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümayun” bünyesindeki önemli yapılardan biri olma niteliğini taşıyor.

Endüstriyel kimliğiyle kentin geçmişinde çok özel bir yere sahip olan ve yüzyılı aşkın süredir kamunun kullanımına kapalı kalan bu tarihi yapı, dünya standartlarında bir restorasyon çalışması ile yeniden yaşama kazandırıldı. Özgünlüğü korunarak, büyük bir hassasiyetle restore edilen ve günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanan Fişekhane, 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihi atmosferiyle, ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Fişekhane, 417 kişilik ana sahnesi, 220 kişilik ikinci sahnesi, 100 kişilik Black Box alternatif sahnesi, toplam 671 kişilik sinema salonları ve Contemporary İstanbul Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen sanat ürerim ve sergi mekânı Cocoon ile ziyaretçilerine sanatın tüm alanlarını sunuyor. Yazın sahilde kurulan Deniz Sahne’de 2300 kişilik sahne sanatları ve konser etkinlikleri,  ayrıca sokakları, açık alanları ve dünya mutfağının eşsiz tatlarına sahip şef restoranlarında, festivaller ve etkinlikler ile Fişekhane, kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşamı tek çatı altında topluyor

Editör: Şule Yaman