iYİ Partili Kürşad Zorlu, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Zorlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına ilişkin "Geçtiğimiz günlerde; tüm çalışanların ve ailelerinin gözü, kulağı asgari ücrete yapılacak zamdayken Çalışma Bakanı Sayın Vedat Işıkhan, 'Yasal mevzuat gereği asgari ücrete ancak yılda 1 kez zam yapılabilir. Deprem sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla ikinci zammı yaptık' ifadesini kullandı. İş Kanunu'nda asgari ücrete yılda 2 kez zam yapılmasını yasaklayan hiçbir hüküm bulunmadığının altını çizerek Türkiye'nin enflasyonist ve istikrarsız ekonomik ortamında asgari ücretlilerin yem edilmesini ve kemer sıkma planının zaten zar zor geçinen insanlar üzerinden uygulamaya konulmasını doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'ndan Kurum'a: Bu millet size haddinizi 31 Mart 2024'te bildirecek İmamoğlu'ndan Kurum'a: Bu millet size haddinizi 31 Mart 2024'te bildirecek

Türkiye'de nüfusun çoğunluğunun sosyal ve kültürel aktiviteler için ayıracak bütçesi olmadığını aktaran Zorlu, "Geldiğimiz noktada Türk milletinin, 'Bir kuru ekmek, derme çatı bir ev neyine yetmiyor' anlayışıyla yoksullukla mücadelede kaderine terk edildiğini görüyoruz. Bizim önerimiz net ve açıktır. 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, bugün Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı. Bu vesileyle asgari ücret konusunda partimizin önerisi, yılda 2 kez düzenleme yapılmak kaydıyla ocak ayında 17 bin lira ve temmuz ayında 20 bin 500 liraya yükseltilecek şekilde belirlenmesidir" dedi.

Editör: HABER MERKEZİ