“Yoksulluk Sınırı 33 Bin TL, Memura Müjdeledikleri Maaş 22 Bin TL.”

ENAG’ın Mayıs ayı verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksinde 12 aylık artış oranının %109,01; yılbaşından itibaren artış oranının ise %38,96 olarak gerçekleştiğini, halkın mutfakta, pazarda, markette gerçek enflasyonu yaşamakta olduğunu ve fiyat artışlarıyla mücadele etmeye çalıştığını söyleyen Poyraz; yıllardır göstermelik enflasyon oranları üzerinden hiçbir refah payı almaksızın sözde maaş artışları neticesinde, memur ve emeklilerin alım düzeylerinin önceki yıllara göre kabul edilemez bir şekilde düştüğünü vurguladı. Bugün aile yardım ödeneği dahil en düşük memur maaşının 11.848 TL, en düşük memur emeklisi maaşının ise 7.901 TL olduğunu hatırlatan Poyraz, sunmuş oldukları kanun teklifi ile gelirleri enflasyonun gerisinde kalan memur ve emeklilerin biraz olsun nefes almalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Poyraz, “Mayıs ayı yoksulluk sınırı dört kişilik bir aile için 33.750 TL iken en düşük memur maaşının 22 bin TL olması için kanun teklifi sunacaklarını müjdeleyenlerle aynı ülkede yaşıyoruz ama maalesef aynı ülkeyi yaşamıyoruz” dedi.

Teklifte Memur Taban Aylığı ve Emekli Asgari Ödemesi Asgari Ücretle Eşitleniyor

Poyraz sunmuş oldukları teklifte memurların taban aylığına ilişkin düzenlemede taban aylığının “asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen asgari ücret tutarında” olmasını önerdiklerini, benzer şekilde Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 19 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “7500 Türk lirasından” ifadesinin “asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen asgari ücret tutarından” şeklinde değiştirilmesini önererek, emeklilere ve hak sahiplerine asgari ücret tutarında maaş ödemesi yapılmasını sağlamak istediklerini söyledi.

Poyraz, emekli ve hak sahiplerine ödenen gelir ve aylıklar ile Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri gereğince kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1/7/2023 - 31/12/2023 tarihleri arasındaki dönem için gerçek enflasyon neticesi ortaya çıkan kaybın bir nebze olsun giderilebilmesi için kanun teklifi sunduklarını söyledi.

Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, geçtiğimiz günlerde de akademisyenlerin ve birinci sınıf hakim ve savcıların maaşlarındaki eşitsizliğin giderilmesi için ve akademik personelin maaşlarında iyileştirme yapılması için kanun teklifi vermişti.

Editör: HABER MERKEZİ