İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Tarsus ilçesinde yapılması planlanan çimento fabrikasına dair TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Sürdürülebilir bir yaşamı gelecek nesillere bırakmak zorunda olduklarını vurgulayan Kocamaz, “Fakat ne yazık ki, Mersin’imizde sürekli olarak bunun tersine alınan kararlar ve yapılan uygulamalarla yıllardır mücadele etmek zorunda kaldık. 20 yıllık Tarsus ve akabinde 5 yıllık Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimiz boyunca, bölgemizde, sürdürülebilir üretim ve tüketim, sürdürülebilir kalkınma, yaşanabilir bir çevre için mücadele ettik. Bugün de hala bunun için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.” dedi.

Tarsus ilçesinde yapılması planlanan çimento fabrikası ve hammadde sahaları projesine dikkat çeken Kocamaz, atılacak adımın Çokak, Kozoluk, Yanıkkışla, Damlama, Karakütük, Bucak, Çavuşlu, Murtçukuru, Durak, Koçmarlı, Yeniköy olmak üzere toplam 11 yerleşim alanını olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

“Birinci sınıf orman alanları yok olacak”

Projede kullanılacak alanın büyüklüğüne dikkat çeken Kocamaz, “Yaklaşık 5.000 dönümlük bir orman alanında yapılacak bu çimento fabrikası ve taşocakları, 1. sınıf orman alanlarını yok edeceği gibi, yapılacak patlatmalarla su havzalarında da büyük tahribata yol açacaktır. Bu bölgedeki köylerimizin toplam tarım alanı 5.000 dönüm değilken, çimento fabrikası için 5.000 dönüm orman alanı tehdit altındadır. Ormanlarımız zarar görmesin diye vatandaşlarımız hayvanını bu alanlarda otlatamazken, ormandan köylünün bir dal bile kesmesine izin verilmezken, 5.000 dönüm birinci sınıf orman bir çırpıda yok edilmekle karşı karşıya! Buna göz yumamayız! Buna müsamaha gösteremeyiz!” şeklinde konuştu.

Zeytinlikler, badem bahçeleri, üzüm bağları, tarım arazileri, tavuk çiftlikleri ve hayvancılıkla birlikte insan yaşamının da olumsuz etkileneceğini savunan Kocamaz, “Buraya bu çimento fabrikasının yapılması durumunda çevreye ve doğaya çok büyük zarar vermesi kaçınılmazdır.

Bunun bir örneğini ve çevreye verdiği zararı Silifke’mizin Yeşilovacık bölgesinde halen yaşıyoruz.” ifadesini kullandı

“Katı atıklar ve zehirli gazlar çevreye büyük zarar veriyor”

Tarsus’a yapılmak istenen kimyasal atık tesisini, sivil toplum kuruluşları ve duyarlılık gösteren vatandaşlarla birlikte, verdikleri kararlı mücadele sonucu engellediklerini hatırlatan Kocamaz,

“Çukurova bölgemiz; verimli arazileri, geniş ovası, denizi ve toprağı ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış, topraklarında bin bir çeşit ürün yetişebilen bereketli topraklardır. Bu topraklar verimliliğini insanlığın hizmetine sunmuş ve insanların hayatını sürdürmesine katkı yaparak önemli doğal kaynaklardan biri olmuştur. Çukurova bölgesinde, 1965 yıllarından sonra kurulan yeni sanayi tesisleri, işlek karayolları çevresini yerleşim yeri olarak seçmeye başlamıştır.

Editör: HABER MERKEZİ