‘Verimin %50’ye kadar düşmesi bekleniyor’

Verdiği kanun teklifinin gerekçesinde “Ülkemizin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %43’ünü karşılayan Trakya’da verimin yüzde 50’ye kadar düşmesi beklendiğini” belirten Avşar, hükümete Trakyalı çiftçilere sahip çıkması için çağrıda bulundu.

‘Mantari hastalıkları görülmeye başlandı’

Üreticiler ve sektör temsilcilerinden bilgi alan Avşar, kendisine mevsim normalinde seyretmeyen yağış düzensizlikleri sebebiyle ayçiçeğinin erken ekiminin, mildiyo hastalığı riski taşırken; geç ekilmesi durumunda ise, çiçek döneminde yakıcı sıcaklarla birlikte rekolte düşüklüğü ihtimali oluşturduğu, aşırı sıcak ve nemden dolayı bitkinin strese girdiği ve mantari hastalıklarının görülmeye başlandığının dile getirildiğini söyledi.

‘Verim kayıpları uzun yıllar ortalamasına göre %45-50 düzeyinde olacak’

Avşar, gerekçede “Son dönemde yaşanan yüksek sıcaklıklarında etkisiyle, yetersiz kök gelişimi, bitki boyunda kısalık, yaprakta küçülme vb. abiyotik stresler, bitkinin generatif döneme erken geçişine sebep oluyor, yüksek sıcaklık ve kuraklığın halen devam ediyor olmasıyla tablalarda küçülme ve tabla yapraklarında yanıklar oluşuyor ve verim kayıpları uzun yıllar ortalamasına göre %45-50 düzeyinde olacak” dedi.

Avşar ayrıca yüksek üretim maliyetlerinin ileriki sezonlarda ürün deseninde ayçiçeği aleyhine değişime sebep olma riskinin bulunduğuna dikkat çekti.

Tarım Kanununun 22. maddesinin başlığına “doğal afetlerden korunma” ve içeriğine de “aşırı kuraklık, sel ve haşere istilası gibi doğal afetlerin zararlarını bertaraf etmek” ibarelerinin eklenmesi gerektiğini öneren Avşar, aşırı kuraklık ve bitkisel hastalıkların beraberinde getireceği zararların bertaraf edilmesi için Trakya’nın bir an evvel afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: HABER MERKEZİ