Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın Bakü kentinde 29 Mayıs-04 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonasında, Milli Takımımız tarihimizin en iyi performansını gösterip, 3 altın, 3 bronz madalya ile Dünya Şampiyonu olup, büyük bir zafere imza atmıştır.

     Yıllarca Dünya ve Avrupa şampiyonalarında yarışan, kazanmanın sevincini, bayrağımızı dalgalandırmanın gururunu, madalyaların arka planında verilen emeği, yaşanan zorlu süreçleri deneyimlemiş biri olarak, spor tarihimizin en önemli zaferlerinden birini kazandığımızı övünerek yazıyorum.

      Kamp dönemleri her sporcu için zorlu süreçlerdir. Fiziksel olarak antre olmanın yanı sıra psikolojik olarak da kendinizi geliştirmeniz ve tüm olumsuzluklara karşı hazır hale gelmeniz gerekmektedir. Ailenizden, sosyal hayatınızdan, sevdiklerinizden fedakârlık yaparak hedefinize odaklanmanız gerekmektedir.  Kamp ve müsabaka devresinde takım olabilmek, bana göre performansı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

      Bu şampiyonada, başta Federasyon Başkanımız Prof.Dr. Metin ŞAHİN olmak üzere,  Milli Takım Teknik Direktörleri Ali ŞAHİN ve Servet TAZEGÜL, , Milli Takım antrenörleri,  sporcuları yetiştiren antrenörleri, masörü, kondisyoneri, fizyoterapisti, sporcu aileleri ile Spor basını tek yumruk olmuştur ve tarihi başarıdaki halkaları oluşturmuşlardır.

      Merve DİNÇEL, Dünya Şampiyonu olmanın yanında, en iyi kadın sporcu ödülü, Nafia KUŞ çok iyi bir performansla Dünya Şampiyonu oldu. Hakan RENÇBER, son olimpiyatlarda bronz madalya alan sporcumuzdu ve bu şampiyonada da kalitesini göstererek Dünya Şampiyonu oldu. Hatice Kübra İLGÜN bronz, Emre Kutalmış ATEŞLİ ve Görkem POLAT bronz madalya alan diğer başarılı sporcularımız oldu. Ali ŞAHİN, en iyi Kadın Teknik Direktör ödülünü almıştır. Bu şampiyonada ki başarı, 2024 olimpiyat oyunlarında da Türkiye’nin madalya alması beklenen spor dalı olacağını göstermektedir. Bu arada şunu ifade etmek istiyorum Taekwondo Milli Takımının Başkanı, Teknik Direktörleri, Milli Takım Antrenörleri ve Sporcularının tamamı yerli ve millidir. içinde Yabancı ve devşirme yoktur.