Yollarda, marketlerde herkes birbirinin bayramını mübarekliyor. Bayram telaşı başka şey… Heyecanı, sevinci, mutluluğu… Onlar apayrı bir his… Anlatılmaz.
Günlerdir evlerde yaşanan bir koşuşturmaca, bir telaş. Bayram temizliği, bayramlıklar, yemek, kurban… Tabi bendeniz abartılı bir temizlik kazazedesi olarak, kimyasallar yüzünden parmaklarımı ve evin elektrik sistemini çökertmiş bulunmaktayım. Edebiyatçıların her zamanki halleri; abartı. Her şeyi fazlasıyla abartmak hünerlerimiz arasında.  Ellerim fazla önemli değil ama iki gündür elektrikçileri yol etmeme rağmen şu an bazı odalarda ara kablosu ile masa lambalarını kullanmakta ev halkı.       
Olsun… Bayramın tatlı telaşları bizde hep olsun! Arife günü koştur, koştur belediye ekmek büfelerinin önünde sıraya girip üç günlük ekmek alsın amcalar. Bayramda Ahmet amcalara gidecek miyiz diye sorsun çocuklar, tabi gideceğiz bayramda küslük mü olur desin babalar. Yaşlıların kapısı çalsın; yarın akşam, sonraki akşam evleri misafirle dolup, taşsın. Bir komşu diğerinin kapısını çalsın, bayram geziyorduk size de uğradık desin. Çocuklar sokakta birbirlerine şeker poşetlerini göstersin, benimki seninkinden daha çok inanmazsan bak diye.

Babalar kurbanın nasıl farz olduğunu anlatsın, babası İbrahim Aleyhisselam tarafından kesilmeye götürülen İsmail  Aleyhisselama üzülsün çocuklar, sonra gökten gelen koça sevinsinler. Yaşlılar, arife günü bin ihlas okuyun, arife suyunda banyo olun, teşrik tekbiri getirin desin ev halkına. Kurban kesen kurban kesmeyene et götürsün. Kurban kesmeyenlerin kurban kesenlerden daha çok eti olsun.    
Daha birçok şey işte… Bizim oralarda adettir arife günü arife çöreği yapılır, dağıtılır. Başka günlerde de yapılır ama arife günü mutlaka yapılır. Bazı yerlerde “bişey “ bazı yerlerde “ çiğ börek “ deniyor. Bayram sabahı kahvaltıda o çörekten mutlaka olur. Konuma, komşuya dağıldıktan sonra horantası çok olan evlerde arife çöreği bayram sabahına kalmaz tabi. Eskiden bizde de hep öyle olurdu ben dağıtım işini bitirmeden çörekler yenir; biter, bana kalmazdı. Ben de babama ayrılanlardan yerdim gizli, gizli. Bugün bizde her şeye rağmen ev ahalisine arife çöreği yaptık. Bir doğum günü pastasından daha fazla anlam ifade eder bizde arife çöreği.  Ne zaman yapsak bayram kokusu sarar evi.     

Neyse… Eski bayramlar gibi olsun tüm bayramlarımız. Adetlerimizi, geleneklerimizi, dinimizin buyruklarını; unutmayalım, unutturmayalım. Bizim geçmişimiz, bizim adetlerimiz az şey değil! Değerini bilelim…       


piabet