2023 1 Mayıs’ına İşçi Sınıfımızın, halkımızın yaşadığı sorunlarla birlikte 6 Şubat’ta yaşadığımız “büyük deprem felaketi” sonucu yaşadığımız sorunlarla da giriyoruz.

Sabah saatlerinde sendikamız üyeleri ve direnişçiler Aksaray’da bulunan Genel Merkez binamızın önünde toplanmaya başladılar. Pankartlarımızla, flamalarımızla görkemli bir şekilde saat 11:00’da kortejler oluşturularak sloganlarla, alkışlarla Taksim’e doğru yürüyüşe geçtik.

500 kişinin yer aldığı kortejimize Uzel Makina, Neo Trend Tekstil, Tüvtürk, Şanlıurfa, Direnişçileri ve işyerlerinden gelen sendikamız üyeleri katıldı. DGD-Sen, PTT-Sen, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği üyeleri ve yöneticileri de eyleme katıldı. Kitlesel olarak Saraçhane Parkına doğru sloganlarla yürüyüşe geçtik.

1 Mayıs kutlaması 1 Mayıslarda, İşçi Sınıfı Mücadelesinde ve vatan müdafaasında şehit düşenler için saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra söz alan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu kitleyi selamlayarak ve 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anarak konuşmasına başladı. Küçükosmanoğlu konuşmasında Taksim’e vurgu yaparak hiçbir koşulda Taksim’den vazgeçmeyeceklerini belirtti Maltepe’ye gidenlerin Taksim’den vazgeçtiğini, işçi sınıfına olan inançlarını kaybettiklerini belirterek gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, bağımsız, demokratik, Türkiye için mücadele ettiklerini bu nedenle de bugünün tarihsel bir gün olduğunu söyledi.

Saraçhane Parkında ki eylemin ardından Direnişçilerden ve üyelerimizden oluşan 200’e yakın işçi ve emekçi Gümüşsuyu’ndan kortej oluşturarak pankart ve sloganlarla, 1 Mayıs Marşını söyleyerek Taksim Anıtına yürüyüş yaptı. Anıta çelenk bırakılarak 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Buradan kortej eşliğinde Kazancı Yokuşu’na gidildi. Karanfiller bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu. Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaparak bir kez daha Taksim’in 1 Mayıs Alanı olduğunu belirtti ve Taksim Alanı yeniden işçilere açılıncaya kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

1 Mayıs eylemimiz burada atılan sloganlarla sona erdi. 01.05.2023

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın 1 Mayıs İşçi Sınıfımızın Uluslararası Birlik Mücadele Dayanışma Günü!

1 Mayıs’ta, 1 Mayıs Alanında Taksim Meydanındayız!

Editör: Şule Yaman