Dünyadaki gelişmelere baktığımızda teknolojinin hızla ilerlediğini, hemen hemen her alanda gerçekleşen yeniliklerin takip edemeyeceğimiz bir süratle karşımıza çıktığını görmekteyiz. İnsanların yaptığı işler artık robotlar tarafından çok kısa bir sürede yapılabiliyor. Yine yapay zekâ destekli araçların ve uygulamaların hayatımıza sirayet etmesiyle zamandan ve harcamalardan tasarruf etmemize imkân sağlanıyor. Peki, bizler bu gelişmelerin neresindeyiz?

Türkiye, son zamanlarda yaptığı ataklarla teknolojide, bilhassa savunma teknolojilerinde dünyanın en önemli aktörlerinden biri olmayı başardı. Bugün, Türkiye'nin başarılarının dünyada ses getirdiğine şahit oluyoruz. Eski teknolojilerden medet ummayarak, araştırma ve geliştirmeye büyük yatırım yaparak bunlar gerçekleşti. Zehir gibi genç beyinlerimizle başarıya ulaşıldı.

Türkiye'nin yerli ve milli markası Togg yollarda ve zamanın teknolojisine uygun. İlk milli elektrikli trenimiz üretildi. Daha birçok yenilikle teknolojide çığır açtık.

Teknolojik gelişmelerimiz gurur ve umut verici. Dünyaya, "Ben de varım!" diyen bir Türkiye görmekteyiz. Teknolojide vasatı aştık, çok ilerilere gideceğiz inşallah.

Vasatı aşmamız gereken birkaç husus var. Öncelikle bu kadar verimli topraklarda tarımın yeterli düzeyde katma değer üretemediğini görüyoruz. Verimin artacağı politikaların hayata geçirilmesi elzem ki bunun için Tarım ve Orman Bakanlığımızın büyük gayretleri olduğuna şahit oluyoruz.

Bir diğer konu eğitim. İlkokuldan üniversiteye kadar çok iyi yetişmiş, dünyayla kıyasladığımızda vasatı aşabilmiş olmalı her yavrumuz. Milli Eğitim Bakanlığımızın aldığı son kararlarla bunu da sağlayacağız Allah'ın izniyle. Çocuklarımız, daha güçlü Türkiye'nin geleceğini büyük bir azimle ve tutkuyla inşa edecek.

Teknolojide zamana ayak uyduran ülkemizin, tarım ve eğitim konusunda da güçlü bir ivme yakalamasıyla çok daha parlak günler göreceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Yeter ki her konuda vasatı aşalım.