Aslında üç kelime bizim için hayatiyet 
arz ediyor.
      Her gün dilimizde onu söylüyoruz, hemde çok sevgi içeren bir şekilde. 
Canım feda, 
Can kurban, 
Canlar feda, 
Canımın içi gibi. 
Bir Can var hayatımızda, sözü ve özü bizim güncelik yaşantımızda..
         Bu yaşantı bazen bize o kadar yakın olurki hiç farkında olmayız. Aslında bilmeden o canımız olmuştur.
Bazen kadir kıymet bilmeyiz elimizden uçar gider bu kezde deriz ki;
Ah canım nerdesin,
Nereye gitti, 
Can gidince canan elbet üzülür, 
yokluğu zamanla acı bir şekilde hissedilir. 
         Siyasette yaşanan bir döneme “Can” dönemi denir. İl Başkanlığı ile başlayan teşkilat bütünlüğü ve birliği içinde hareket eden, hak ettiği yere Ankara’da ve TBMM’sinde edindiği ekip ile ulaşan Kırıkkale’nin canı olan Ramazan Can’dan bahsediyorum. 
        Bir dönemde aynı meclis çatısı altında beraber çalıştığımız Ak Parti grubunun gözde ismi Can’dan bahsediyorum. 
       AK Partinin ilk dönemi meclis grup çalışmalarının başladığı dönem ve Grup Amiri Halil Ergen dostumun “ Can, grubumuza can oldu” dediği dönem…
        Kırıkkale’den geldi ve Mecliste Ak Parti grubunun gözdesi oldu. Hatta gidin bakın “ tüm önergelerde imzası bulunan nadir isimlerden birisi sadece Can’dır”. Bu başarı ile 20 yıla mührünü vurdu. Bu mühür öyle kısır çekişmelerle göz ardı edilecek bişi değil. Eğer bir kanun teklifi varsa, eğer bir grup kararı varsa, eğer bir gündem konuşması varsa hepsinde Ramazan Can vekilimizin imzası var.
         Türkiye Yüzyılına giden yolda Kırıkkalemizin ismini yüceltmiş, meclis çalışmalarının en başarılı ve en devamlı vekilleri arasına girmiştir. Hatta üç dönem kuralı işletilmese idi, Ankara 2. Bölge adaylığı hemde ilk dört sıra içinde olmak şartıyla hakkında ön karar alınmış gözde vekilimiz Kırıkkalenin Ankara’daki gururu olmuştur. Fakat tarih her zaman tekerrürle karşımıza çıkar, bu kadar başarılı bir isme bile “o var oy düşüyor” diye çamur atılır. Ama hakikat er geç su yüzüne çıkar. Çıktı da. Hakikat 14 Mayıs’ta çamur at izi kalsın diyenlerin yüzüne sert bir şekilde çarpar. 
           Allah aşkına şu kolay adam harcamayı bırakın, işte sonuç ortada. Türkiye siyasetinde son 20 yılın tüm parlementerlerinin övgüsüne mazhar olan Can yok. Ne oldu halimiz görün ?
Bizim eski yeni tüm vekillere ve değerli isimlere ihtiyacımız var. Ama bu Can başka Can. Bakın görün en güzel siyasi ve bürokrasi makamına da gelecek. Çünkü Cansız olmaz. 
        Emek ve tecrübe, bilgi ve beceri, çevre ve ağırlığı, iletişim ve güler yüzlülüğü ve dahası Tayyip Erdoğan sevdası var. Dünde vekilimiz idi, bugünde, yarında. Zira Kırıkkale de emeği var, bizim de ona vefamız var.
        Yolun açık olsun vekilim tüm meclis çalışmalarındaki ülke sevdana ve Kırıkkaleye yaptığın tüm hizmetlere teşekkür ederim.  Yeter artık Canlarımızın değerini bilelim. 20 yıl Reis Erdoğan’ın ekibinde hemde grupta, hemde göz önünde, hemde Anayasa Komisyonunda, Adalet komisyonunda görev almak bunu başarı ile taçlandırmak öyle her babayiğidin harcı değil. Ancak Can yaptı bunu, bunun değerini bile bilmedik inşallah bundan sonra biliriz .
       Yeni Vekilimiz Mustafa Kaplan’a başarılar dilerim

Bahattin Akyön