Uhud bizi sever, biz Uhudu severiz. ( Hz. Muhammed Mustafa ( S.a.v.)

Peygamber Efendimizin sav, Medine’yi Münevverede mübarek ağzından düşen cümlelerle söylemiş olduğu söz. “ Uhud bizi sever, biz Uhud’u severiz.” 
Neden Uhud hiç düşündünüzmü? 
Neden Mekke’deki Hira değil, Sevr değil, Sebir değil, Ebu Kubeys değil, Handeme değil, Ejyad değil, Kuaykan değilde Medinedeki Uhud hiç düşündünüzmü!? Mutlak galibiyetin yaşandığı 
Bedir savaşından sonra şehitler verdiğimiz Uhud dağının şahitlik yaptığı yerdi Uhud.
Üstelik “ Biz Uhud’u severiz” Biz buyuruyor Efendimiz Uhud’u örnek veriyor. Uhud’u seviyor ve sevmemiz için “ Uhud’ da bizi sever” buyuruyor.
Allahü Ağlem neydi bundaki sır. Bize çağlar ötesine mesaj var. Ümmete mesaj var. Peygamber Efendimizin Uhud’un mesajı var, okçular tepesinin mesajı var, Abdullah bin Cubeyr’in mesajı var. Yetmiş şehidin mesajı var, Hz. Hamza’nın Uhud’dan taşınmayan cenazesinin mesajı var. Abdullah bin Çahş’ın mesajı var. Meleklerin gusül ettirdiği Hanzala’nın mesajı var. 
Neydi bu mesaj neydi bu sır…
Cennetin kapısı üzerinde Uhud dağı olacak ve biz o Uhud’u seviyoruz. Ve efendimiz seviyor ve sevmemizi istiyor bu sevgi ne acaba. İşte bu sevgideki mesajın bize çağrısı; 
Gün gelecek, etrafınızı düşmanlar çevirecek, içinizdeki çürük elmalar sizden ayrılacaklar, düşman ile işbirliği yapacak hatta sizinle yola çıkanlar sizi terk edecek… 
Siz size tembih edilen yerleri terk edeceksiniz..
Hatta dünyalık peşine ihale, iş güç peşine düşüp hakikatten uzaklaşacaksınız…
Benim dediğimi yapmadı, oğlumu işe almadı, tayinimi, naklimi yapmadı, beni aday yapmadı diye, ders vermeye ceza vermeye cezalandırmaya kalkacaksınız..
Yapılanları görmeden, nefsinize düşeceksiniz..
Ve ilahi bir ikaz gibi Uhud dağının şahit olduğu manzarayı yaşayacaksınız…
Ey ümmet bu manzarayı tekrar yaşamak istemiyorsanız Uhud’u anlayın. Uhud’un mesajını iyi okuyun..
Tekrar Uhudlar olmasın diye bize Uhud’u seven sevdiren Peygamber Efendimizin mesajını anlayın. 
Bu ümmete Uhud sevgi ile emanet edildi.
Bu sevginin bugün bize emaneti bu ümmetin lideri, gururu olan, İslam dünyasının duasının öznesi olan Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Uhud dönüşü Medine’ye dönen Efendimiz “ Medine girişinde Hz. Hamza’nın küçük kızını görünce gözyaşları içinde ona sarılarak ağladığını hatırlıyorum.

Bu ümmet tekrar bir zafer istiyor. 
Bu millet tekrar bir zafer istiyor…
Uhud’u tekrar yaşatmayın bu ümmetin umuduna…
O yüzden “Uhud bizi sever biz Uhudu”
Bahattin AKYÖN