İnsan insanın yüzüne gülüyor, ama arkasına geçince kıskançlıktan çatlarcasına ağzına geleni söylüyor. Kibirliymiş, bencilmiş, çıkarcıymış, daha neler neler, günahını bildiğimiz insanların tövbesini bilmeyiz. Ifk hadisesinde Hz. Aişeyi savunan Ebu Eyyubel Ensari’ yi ve eşini Kuranın övdüğünü unutmayalım. Öyle imtihan ki, Allah’ın sevdiği mübarek bir kulu veya bir kardeşimizi rakip görüp veya küçümseyip kıskanıyor. Sonra da içinden şeytani bir çığlık, utanç verici bir hata yapsa da bayram etsem diye ümit ediyor. Sürekli hata yapsa rezil olsa, başarmasa, hep şeytani çığlık..
Şu sayfada bile o kadar çok insan benim hata yapmamı isteyip dört gözle bekliyor ki, inanamazsınız. Çevrenizde böyle çok fazla insan olacak.  
Kıskandığı kişi hatasıyla ayıplanacak olsa üzülmek yerine sevinen insanların çevremizde olması kötü... 
Kalbimiz birilerine böyle bir tepki verdiğinde Allah'a sığınmalıyız. 
Allah kulunun kötü duruma düşmesinden hoşnut olmaz. 
Biz ne cüretle oh olsun diye seviniriz birisinin kötü duruma düşmesine… 
Biz müslümanız, yaptığımız hatalarımızı tekrar gözden geçirelim..

Birini sevip sevmemeniz o kişi nazarında önemli değil ama sizin açınızdan önemli. Zira bu mesele imani bir meseledir derimki hadisi şerif gereğince İmanımızın kontrol edilmesi gerekir. Sizin birbirinizi sevmenizi iman emrediyor Peygamber Efendimiz emrediyor. 
Biz tüm kardeşlerimizi seviyoruz.
Rehberimiz bu hadis olması dileğiyle “ Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!”
(Müslim, Îmân 93-94)

Bahattin Akyön